روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 06:30 به مدت 110 دقیقه

داریوش باقر جوان: ابلاغ پروتكل‌های جدید پذیرش مسافر به رانندگان اتوبوس‌ها

باقرجوان گفت: از شهروندان درخواست می كنیم در صورت غیر ضروری بودن در ایام تعطیلات به سفر نروند.

1400/12/18
|
07:43
|

به گزارش رادیو اقتصاد؛ داریوش باقرجوان مدیر كل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در گفتگو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از ابلاغ پروتكل‌های جدید پذیرش مسافر به رانندگان اتوبوس‌ ها خبر داد و گفت: برای اینكه بتوانیم بیماری كرونا را مدیریت كنیم توصیه و تاكید می كنیم در صورت غیر ضروری بودن به سفر نروند.

او گفت: با توجه به گسترش و سرعت واكسیناسیون در كشور، پروتكل‌های جدیدی با چند تغییر نسبت به گذشته ابلاغ شده و مابقی دستورالعمل‌ها مانند گذشته است كه می‌توان به محلول پاشی برای ضدعفونی و گندزدایی در ناوگان و پایانه‌های مسافری، ارائه بسته‌های بهداشتی در ناوگان حمل و نقل عمومی، ضرورت استفاده از ماسك در حین سفر و غیره اشاره كرد.

وی افزود: افزایش ظرفیت پذیرش مسافر یكی از تغییراتی است كه در سفرهای برون شهری (اتوبوس، مینی بوس و سواری‌ های كرایه پلاك عمومی) رخ داده است، به عنوان مثال در ناوگان اتوبوسی با شرط داشتن تهویه مناسب تا 80 درصد ظرفیت اتوبوس قابل افزایش بوده و در صورتی كه واكسیناسیون به 80 درصد برسد این ظرفیت به 100 درصد هم خواهد رسید.

وی افزود: با این حال برنامه ریزی جاده ای انجام شده است و پیش فروش بلیط اتوبوس از 10اسفند بصورت اینترنتی و حتی حضوری در حال انجام است.

وی اظهار كرد: ناوگان حمل و نقل از همه لحاظ. معاینه فنی اتوبوس و ناوگان بین جاده ای، برخورد روحی و روانی رانندگان با مسافران و چندین مانور داخلی نیز انجام شده است و مراجعه كنندگان با ورود به سامانه" ایران من" و دادن كد ملی اگر احراز و شرایط سفر را داشته باشند به راحتی می توانند بلیط تهیه نمایند.

مدیركل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خاطرنشان كرد: سقف اتوبوس‌های بین شهری دو دریچه دارد و در صورتی كه راننده بتواند این دو دریچه را در حالتی قرار دهد كه تهویه مناسب هوا انجام شود، می‌تواند ظرفیت پذیرش مسافر را تا 80 درصد افزایش دهد اما سایر شرایط و پروتكل‌های بهداشتی همچنان پا برجاست و بر رعایت دقیق و درست آن نظارت خواهیم كرد.

او گفت: از شهروندان درخواست می كنیم در صورت غیر ضروری بودن در ایام تعطیلات به سفر نروند مگر ماموریت كاری و یا پادگانی كه نیاز به مرخصی دارند تا به سفر بروند.

وی همچنین درباره شرایط پذیرش مسافر اظهار كرد: بر اساس پروتكل جدید ابلاغ شده تنها مسافرانی می‌توانند از حمل و نقل عمومی برای مسافرت استفاده كنند كه كارت واكسن یا نتیجه منفی آزمایش PCR با مدت 72 ساعت را ارائه دهند. این در حالی بود كه پیش از این برای پذیرش مسافر در ناوگان حمل و نقل تنها از پایگاه داده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی استعلام گرفته می‌شد.

داریوش باقرجوان مدیر كل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ ای در پایان خاطر نشان كرد: این پروتكل‌ها در دیگر ناوگان حمل و نقل عمومی برون شهری مانند ناوگان مینی بوس و سواری‌ های كرایه پلاك عمومی نیز به دقت اجرا خواهد شد و از همه مردم می‌خواهیم اگر به تخلفی در حوزه رعایت پروتكل‌های بهداشتی برخورد كردند ما را از طریق پایگاه اینترنتی، تلفن گویای 141 یا سامانه پیامكی 1000141 مطلع كنند تا به سرعت با متخلفان برخورد كنیم.

دسترسی سریع
روز از نو