روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 06:30 به مدت 110 دقیقه

مهدی مسكنی: معاون تعاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی از ایجاد 34 هزار شغل در بخش تعاون در سال جاری خبر داد.

مسكنی گفت: باورهای ما به تعاونی ها باید تقویت شود.

1400/12/18
|
07:33
|

مهدی مسكنی معاون تعاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در گفت‌ و گو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از ایجاد 34 هزار شغل در بخش تعاون در سال جاری خبر داد و گفت: از ابتدای سال جاری تاكنون 34 هزار شغل در بخش تعاون ایجاد شده است ما در سال 1400 دو مرحله انجام دادیم و از دو فرصت شغلی در تعاونی ها رونمایی كردیم.

او در ادامه گفت: در یك مرحله 7800 و در وحله دوم 7100 كه جدودا 15000 را رقم زده است و تاپایان بهمن ماه 19000 فرصت شغلی بوده كه در مجموع حدود 34000 فرصت شغلی در بخش تعاون هم وجود دارد كه نشان می‌دهد با فعالیت‌های انجام شده به تثبیت این مشاغل كمك شده است.

وی افزود: در بین 97 هزار تعاونی یك میلیون 800 هزار در سبد اشتغال وجود دارد كه تعاون گردان در حال كار و رزق حلال هستند.

وی گفت: الگوی اداره سهام عدالت از ابتدا بر پایه بخش تعاون بود كه متأسفانه با ورود شركت‌های سرمایه‌گذاری استانی به بورس تعاونی‌ ها كنار گذاشته شده‌اند. در حالی كه قرار بود سهام داران به عنوان مالكین بصورت استانی لحاظ شوند تا فعالیت انجام دهند كه در سال 99 و آزادسازی آن در بورس انجام شد و مسیر به سمت دیگری رفت و از صورت تعاونی جدا شد.

به گفته مسكنی، در قانون سهام آمده است اختصاص این سهام به دهك‌ های یك دو و سه كم درآمدی، روستائیان و هم‌محله‌ها انجام می‌شود كه بسیاری افراد در این دهك‌ها نیاز به كمك دارند و نمی‌توانند از حقوق خود دفاع كنند و بسیاری از آنها سواد بورسی ندارند، بنابراین لازم است در كنار این افراد، تسهیل‌گرانی باشند كه بتوانند از حقوق آنها در سهام عدالت دفاع كنند، بنابراین شركت‌های تعاونی شهرستانی سهام عدالت می‌توانند نقش تسهیل‌گری در سهام عدالت داشته باشند.

معاون تعاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی این گلایه را هم مطرح كرد‌ كه چرا سازمان بورس امور مربوط به سهام عدالت را به شركت سپرده‌گذاری مركزی و از طریق سامانه سجام مربوط دانسته است؟ آیا نمی‌توانست این مسأله را به شركت‌های تعاونی سهام عدالت واگذار كند؟

وی گفت: در قانون سهام عدالت كه سال 85 تهیه شد، ‌عنوان طرح توانمندسازی خانوارهای ایرانی و افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد مطرح بود‌.

معاون تعاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: موضوع تعاونی‌های سهام عدالت مانند پوسته نیست بلكه برگه‌های سهام عدالت كه در دست مردم است با عنوان شركت تعاونی سهام عدالت شهرستان است و شركت‌های سرمایه‌گذاری استانی هم با رأی شركت‌های تعاونی شهرستانی به وجود آمده است.

مهدی مسكنی معاون تعاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در پایان خاطر نشان كرد:‌ باورهای ما به تعاونی ها باید تقویت شود و در بخش مدیریت مستقیم، مالكیت و مدیریت سهام عدالت دست خود سهامدار است اما در بخش مدیریت غیرمستقیم مالكیت سهام واگذار نشده و باید تعاونی‌ ها نقش داشته باشند و در آخر از رسانه ها درخواست می كنیم تا در رسالت تعاونی ها یكی از بهترین بستر های اقتصادی كشور است و تعاونی ها هستند كه پایه اقتصاد كشور هستند و نشان آن وجود هزاران تعاونی فعال در كشور است را بیشتر اطلاع رسانی كنند.

دسترسی سریع
روز از نو