صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه، دوشنبه و چهارشنبه" از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

معاون موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور گفت: تغییرات نامنظم پدیده های آب و هوایی مهمترین پیامد منفی تغییرات اقلیمی در هر کشوری است.

محمد جعفرآقایی در برنامه «خوشه چین» رادیو اقتصاد افزود: اقلیم به مجموعه پارامترهای آب و هوایی از قبیل حداقل و حداکثر دما، رطوبت و بارندگی حاکم در یک ناحیه گفته می شود.

وی همچنین در خصوص مفهوم تغییرات اقلیمی به رادیو اقتصاد توضیح داد: طبق معمول پارامترهای اقلیمی مقادیر ثابتی نبوده بلکه حول یک میانگین درازمدت نوسان دارند که اگر این میانگین بصورت برگشت ناپذیر افت و خیز داشته باشد به اصطلاح گفته می شود تغییر اقلیم در یک منطقه رخ داده است.

معاون موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور گفت: دگرگونی اقلیم به تغییر برگشت ناپذیر متوسط شرایط آب و هوایی حاکم در یک ناحیه طی یک بازه زمانی بلند اطلاق می شود.

وی در ادامه افزود: عوامل زیادی تاکنون برای تغییرات اقلیمی در دنیا مطرح شده که افزایش جمعیت کره زمین و استفاده بیش از حد از منابع فسیلی و انرژی از مهمترین این مولفه هاست.

جعفرآقایی تصریح کرد: تغییر کاربری زمین، تخریب جنگل ها، افزایش فعالیت های کشاورزی و دامداری، تولید ضایعات جامد و مایع همه و همه منجر به بروز پیامدهای گوناگونی در دنیا شده که تغییر اقلیم از جمله این موارد است.

وی اضافه کرد: این فعالیت ها با گسترش تولید گازهای گلخانه ای شامل co2، بخار آب، اکسید نیتروژن و متان همراه است.

معاون موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور گفت: گازهای مدنظر در جو زمین شرایطی را ایجاد می کند که در واقع گرما نتواند از سطح زمین فرار بلکه در داخل زمین حبس می شود.

وی افزود: مجموعه این موارد منجر به این شده که دمای زمین در طول سالیان اخیر افزایش و موجبات تغییراقلیم را در جهان فراهم کند.

جعفرآقایی تصریح کرد: مهمترین اشکالی که متاثر از تغییرات اقلیمی در کشور بوجودآمده تغییرات نامنظم پدیده های آب و هوایی است.

وی گفت: تغییرات نامنظم خسارتی که به بخش کشاورزی وارد می کند خیلی بیشتر از بروز تغییرات منظم ناشی از این پدیده است.

معاون موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور افزود: افزایش دما، ذوب شدن یخ های قطبی و به تبع بالا آمدن آب سطح دریاها، کاهش بارندگی، افزایش تبخیر و تعرق در گیاهان، بالارفتن نیاز آبی گیاهان، عدم تامین نیاز سرمایی گیاهان در زمستان، کاهش سطح زیرکشت و عملکرد در محصولات کشاورزی، تغییر در جمعیت آفات و بیماری های گیاهی، تغییر یا حذف ذخایر ژنتیکی، تغییر در زمان گلدهی و باردهی گیاهان، کاهش تولید محصولات با کیفیت و غیره از دیگر اثرات مهم تغییرات اقلیمی است.

وی در ادامه یادآورشد: پیش بینی می شود تا سال 2050 به میزان 4 تا 10 درصد عملکرد محصولات کشاورزی و همینطور 23 درصد سطح زیر کشت ذرت و 45 درصد سطح زیر کشت گندم متاثر از این پدیده در آسیا کاهش پیدا کند.

برنامه «خوشه چین» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هر هفته ساعت 13.30 به مدت 25 دقیقه به تهیه کنندگی «مهدی شیار» با هدف آموزش نکات ترویجی برای تولید با کیفیت و افزایش بهره وری در مزارع کشاورزی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • چهارمین جشنواره گیاهان دارویی

  • زراعت چوب جایگزین سبزی کاری های آلوده تهران

  • جایگاه درخت پالونیا در زراعت چوب

  • اجرای 75 هزار هکتار زراعت چوب در برنامه ششم

  • نکات فنی درباره چوب و زراعت چوب

  • زراعت چوب گزینه مطمئن برای تامین چوب

  • آشنایی با زراعت چوب

  • کشت و کارهای مناسب برای شرایط شوری

  • نمونه برداری بهترین روش برای تشخیص شوری

  • سطح زیرکشت کلزا در ایران یک درصد است