صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه، دوشنبه و چهارشنبه" از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: سند آمایش این استان بر مبنای کشاورزی تنظیم و تعریف شده است.

عبدالله یوسفی در برنامه «خوشه چین» رادیو اقتصاد افزود: بالاترین نرخ اشتغال کشاورزی کشور مربوط به خراسان شمالی است چرا که نظام خرده مالکی بیشتر در این استان حاکم بوده و ازطرفی رشد و توسعه صنعتی در منطقه بسیار ضعیف است.

وی همچنین اظهارداشت: خراسان شمالی در حال حاضر جزء استان های کمتر توسعه یافته کشور محسوب می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: این استان به دلیل برخورداری از شرایط آب و هوایی و اقلیمی متنوع سالانه 1.5 میلیون تن انواع محصولات باغی، زراعی و دامی تولید و به بازار مصرف ارائه می دهد.

وی در ادامه منابع آبی استان را بسیار محدود دانست و افزود: از 1.4 میلیارد متر مکعب منابع آبی استحصالی در سال کمتر از یک میلیارد متر مکعب یعنی 87 درصد در اختیار بخش کشاورزی قرار می گیرد که از این میزان 58 درصد مربوط به آب های سطحی و کمتر از 42 درصد وابسته به منابع آبی زیر زمینی است.

یوسفی تصریح کرد: میانگین بلند مدت بارندگی استان 290 میلی متر بوده که متاسفانه در دهه اخیر به کمتر از 230 میلی متر تنزل یافته است.

وی به رادیو اقتصاد گفت: کشت عمده محصولات پائیزه استان شامل گندم، جو و دانه های روغنی و کشت بهاره مشتمل بر پیاز، ذرت، پنبه و چغندرقند است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی افزود: محصولات مزیت دار کشاورزی دیگر استان می توان به انگور، دام سبک، اسب اصیل ترکمن و پرورش کرم ابریشم اشاره کرد.

وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد اظهارداشت: انگور (رقم های رازقی و سلطانی) یکی از محصولات مهم باغی استان است.

یوسفی دام سبک را از مزیت های برجسته کشاورزی خراسان شمالی برشمرد و گفت: این استان دارای 2.7 میلیون واحد دامی بوده که اغلب دام سبک هستند.

وی افزود: تولیدات کشاورزی استان بواسطه شرایط اقلیمی مناسب و همینطور مصرف کم مواد شیمیایی و هرمونی از حیث سلامت و کیفیت از جایگاه ویژه ای در سطح کشور برخوردارند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهارداشت: این استان بستر مناسبی برای پرورش کرم ابریشم است.

وی گفت: صنعت نوغانداری از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری توسعه خوبی در سطح استان پیدا کرده است.

یوسفی در ادامه افزود: رتبه چهارم تولید و رتبه نخست بهره وری کشور در این حوزه مربوط به استان خراسان شمالی است.

وی یادآورشد: کشاورزی از جمله بخش های مهم اقتصادی کشور است که در بحث ایجاد اشتغال، امنیت غذایی، توسعه صادرات غیر نفتی، پویایی تولید، رشد اقتصادی، درآمدزایی برای روستائیان و موارد مشابه دیگربسیار حائز اهمیت است.

برنامه «خوشه چین» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هر هفته ساعت 13.30 به مدت 25 دقیقه به تهیه کنندگی «مهدی شیار» با هدف آموزش نکات ترویجی برای تولید با کیفیت و افزایش بهره وری در مزارع کشاورزی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • تاکید بر توسعه و ترویج کشت گیاهان دارویی

  • تقویت آب های زیر زمینی به مدد آبخوانداری

  • مروری بر فعالیت های موسسة تحقیقات جنگلها و مراتع در خصوص گیاهان دارویی

  • نگاهی به چهارمین جشنواره ملی گیاهان دارویی کشور

  • 380 دشت کشاورزی ایران مواجه با بحران آب

  • رادیو اقتصاد از آبخوان داری می گوید

  • آبخیزداری و تامین آب کشاورزی

  • برنامه راهبردی 32 حوزه آبخیز کشوردر مسیر تدوین

  • آبخیز داری و الزامات آن

  • احداث 48 هزار هکتار گلخانه تاسال 1404