صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 10:10 به مدت 45 دقیقه

دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار تهران از تعیین حداکثر مدت زمان کاربا ماهیت غیر مستمر به مدت چهار سال در کشور خبر داد.

«حسین حبیبی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: تبصره یک ماده هفت قانون کار می گوید: «حداکثر مدت موقت برای کارهایی که طبیعت آنها جنبه غیر مستمر دارد باید از سوی وزارت کار تهیه و به تصویب هیئت وزیران برسد.»

وی اظهارداشت: قانون کار جمهوری اسلامی در سال 1369 در کشور تدوین و تصویب شده است.

دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار تهران گفت: تبصره یک ماده هفت این قانون از همان سال تصویب قانون تا کنون بر زمین مانده و عملیاتی نشده بود.

وی افزود: پس از گذشت 29 سال از زمان تصویب قانون کار این موضوع در یک کمیته سه جانبه شورایعالی کار با مشارکت جامعه کارگری، کارفرمایی و دولت مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت حداکثر مدت موقت در قراردادهای کار غیرمستمر چهار سال تعیین شد.

حبیبی ادامه داد: حال سئوال اینکه آیا این مدت زمان با توجه به وضعیت ناپایدار امنیت شغلی در جامعه و همینطور وجود قراردادهای موقت هم در کارهای با ماهیت مستمر و هم در کارها با ماهیت غیر مستمر می تواند اثر گذار باشد در جواب می توان گفت: «آری» چون مرز کارها با ماهیت مستمر و غیر مستمر مشخص شده است.

وی به رادیو اقتصاد گفت: اگر این مهم اجرایی شود دیگر کارفرماها نباید با کارگران کمتر از چهار سال قرارداد ببندند.

دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار تهران افزود: این خود کمک می کند به یک حاشیه امنی برای نیروی کار که حدا کثر چهار سال نه یک ماهه، سه ماهه، شش ماهه و... قرارداد دارد.

وی اظهارداشت: هم اکنون در خوش بینانه ترین حالت قرارداد کارگران در کشور شش ماهه است.

حبیبی ادامه داد: متاسفانه برخی از کارفرماها در شرایط حاضر قراردادهای یک ماهه و سه ماهه نیز با کارگران منعقد می کنند.

وی یادآورشد: این تصمیم حداکثر چهار سال امنیت را از نظر روحی و روانی به جامعه کارگری آنهم در کارهای غیر مستمر برمی گرداند.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کسب و کار شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 10.10 به مدت 45 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیده رضا سلطانی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می گیرد و علاقمندان می توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • 205 هزار تومان سود علی‌ الحساب سهام عدالت

  • قیمت گذاری برنج هندی بر مبنای نرخ ارز

  • خرید حمایتی زعفران به ارزش 690 میلیارد تومان

  • نرخ منطقی گوشت 60 تا 75 هزار تومان است

  • آخرین نرخ طلا و ارز 29 بهمن

  • تشدید نظارت و بازرسی بر بازار شب عید

  • تخم مرغ بدون بسته بندی عرضه نمی شود

  • تسهیلات 9 درصدی لیزینگ شرکت های دانش بنیان

  • توسعه فناوری فضایی در بخش کشاورزی

  • مصرف 350 هزارتنی تایر در ایران