صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 10:10 به مدت 45 دقیقه

معاون تحقیقات، کنترل و گواهی بذر موسسه تحقیقات ثبت، گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی گفت: عمده بذرهای هیبرید مربوط به محصولات سبزی و صیفی کشور در حال حاضر از محل واردات تامین می شود.

«صمد مبصر» در برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد افزود: کشور پس از انقلاب در محصولات زراعی مانند ذرت، سورگوم، آفتابگردان و کلزا توانسته بذرهای هیبرید را تولید و در اختیار کشاورزان قرار دهد.

وی همچنین اظهارداشت: هم اکنون عمده تولید بذر کشور از سوی بخش خصوصی در حال انجام است.

معاون تحقیقات، کنترل و گواهی بذر موسسه تحقیقات ثبت، گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی گفت: ارقام هیبرید گیاهان زراعی در کشور از دو منشا است یکی مربوط به محصول بهنژادی مراکز و موسسات تحقیقاتی دولتی یا خصوصی که در داخل تولید می شود و دیگری با مشارکت شرکت های خصوصی لاین های والدینی از خارج وارد و فرآیند تولید بذر هیبرید در داخل صورت می گیرد.

وی در ادامه با اعلام اینکه در حال حاضر عمده بذرهای هیبرید سبزی و صیفی از خارج وارد می شود، افزود: چند شرکت داخلی با استفاده از دانش موجود در کشور اقدام به تولید بذر سبزی و صیفی کرده اند منتها برای جوابگوی به نیاز مملکت بسیار کند و از اینرو ضرورت دارد فعالیت های مرتبط با تولید بذرهیبرید در مملکت توسعه یابد.

مبصر تصریح کرد: فناوری تولید بذر هیبرید شامل دو قسمت یعنی «دانش» و «مواد ژنتیکی مورد نیاز» است.

وی ادامه داد: ایران در زمینه دانش بذر هیبرید در رده های خوب دنیا قرار دارد اما مشکل اصلی مربوط به تامین مواد ژنتیکی که برای عملیات بهنژادی لازم است.

معاون تحقیقات، کنترل و گواهی بذر موسسه تحقیقات ثبت، گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی گفت: اکنون بذرهای هیبرید از سوی کشاورزان استفاده می شود منتها تامین این بذرها از محل واردات است.

وی افزود: سیاست جدید دولت کمک به تولید بذرهای هیبرید در داخل با استفاده از دانش و نیروی انسانی متخصص و کار آمد کشور است.

مبصر به رادیو اقتصاد یادآورشد: هزینه تمام شده تولید بذر هیبرید با اعمال چنین سیاستی پائین خواهد بود و در ضمن منجر به اشتغال به ویژه برای دانش آموختگان دانشگاهی می شود.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کسب و کار شبکه رادیویی اقتصاد بوده که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 10.10 به مدت 45 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیده رضا سلطانی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می گیرد و علاقمندان می توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • واردات 1،298،646 تن برنج به کشور

  • احداث 19 هزار مسکن ملی در شهر جدید پردیس

  • خبرخوش راه اندازی نخستین توربین گازی ایرانی

  • بازارسرمایه با شروعی منفی و پایانی مثبت

  • وجود 355 معدن در تهران

  • آخرین نرخ طلا و ارز در 2 بهمن

  • استقبال از موتورهای برقی ناچیز است

  • تامین مواد اولیه تولیدکنندگان تسریع می شود

  • کارگران مناطق سیل زده بیمه بیکاری می گیرند

  • جزئیات مصوبات ستاد تنظیم بازار برای شب عید