صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 10:10 به مدت 45 دقیقه

رئیس مرکز تحقیقات صنایع لاستیک ایران از افزایش ظرفیت تولید لاستیک های تی.بی.آر یا رادیال باری / اتوبوسی در کشور خبرداد.

«سعید تقوایی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: نسل جدیدی از تایرها که به تی. بی. آر یا رادیال باری / اتوبوسی موسوم هستند کشور در این زمینه با کمبود 700 هزار حلقه در سال مواجه بود که از طریق واردات تامین می شد.

وی اظهارداشت: خوشبختانه با افتتاح فاز دوم شرکت آرتا ویل تایر 300 هزار حلقه به ظرفیت تولید این نوع تایرها در کشور اضافه و بخشی از واردات را می تواند پوشش دهد.

رئیس مرکز تحقیقات صنایع لاستیک ایران گفت: تایر به عنوان یک کالای استراتژیک و مهم دارای استانداردهای اجباری داخلی است.

وی در ادامه افزود: این استانداردها اغلب تلفیقی از استاندارد های اروپایی وآمریکایی هستند.

تقوایی با اعلام اینکه برای تدوین این استانداردها شرایط سختگیرانه ای اعمال شده است، اظهارداشت: همانند بقیه کالاها نظارت برای اجرای استانداردهای مزبور برعهده سازمان ملی استاندارد ایران است.

وی به رادیو اقتصاد توضیح داد: کیفیت یک تایر وابستگی خیلی زیادی به نهاده های تولید اعم از ماشین آلات، مواد اولیه و بسته های دانش فنی مورد ارائه از سوی شرکت های دانش بنیان و مراکز خدمات فنی و مهندسی دارد.

رئیس مرکز تحقیقات صنایع لاستیک ایران گفت: ضرورت ایجاب می کند با توجه به شرایط حاکم برکشور زنجیره ارزش صنعت تایر مورد بررسی و بازنگری جدی قرار گیرد.

وی افزود: توانمندی های بسیار خوبی در مملکت وجود دارد و این توانمندی ها از سوی انجمن صنعت تایر و مرکز تحقیقات صنایع لاستیک مدت ها در حال رصد و شناسایی است.

تقوایی تصریح کرد: اجزای زنجیره صنعت تایر هم باید خود را با قوانین و استاندارد ها تطبیق دهند.

وی ادامه داد: نکته بسیار مهم در این زمینه مربوط به بحث تامین ماشین آلات، قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنعت تایر در داخل است.

رئیس مرکز تحقیقات صنایع لاستیک گفت: زمانی که تحریم ها وجود نداشت تجهیزات مورد نظر از خارج تامین می شد اما خود شرایط تحریم باعث شد نگاه ها بصورت ویژه به توانمندی های داخل معطوف شود.

وی ضمن اشاره به برگزاری سومین نمایشگاه زنجیره ارزش صنعت تایر در کشور به رادیو اقتصاد افزود: تمامی اجزای این زنجیره اعم از تولید کنندگان، شرکت های خدمات فنی و مهندسی در نمایشگاه مزبور گردهم آمده اند و در حال برقرار کردن ارتباط مستقیم با هسته اصلی یعنی صنعت تایر هستند.

تقوایی بیان داشت: تولید خیلی از قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنعت تایر که شاید تا دو سال پیش کسی تصور نمی کرد بتوان در داخل تامین شود اکنون این اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: جدا از این بزودی میز ساخت داخل ماشین آلات و تجهیزات صنعت تایر بطور کلی تر و جامع تر در کشور برگزار تا بخش عمده ای از تجهیزات، قطعات و ماشین الات مورد نیاز صنعت تایر در داخل تامین شود.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کسب و کار شبکه رادیویی اقتصاد بوده که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 10.10 به مدت 45 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیده رضا سلطانی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می گیرد و علاقمندان می توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • واردات 1،298،646 تن برنج به کشور

  • احداث 19 هزار مسکن ملی در شهر جدید پردیس

  • خبرخوش راه اندازی نخستین توربین گازی ایرانی

  • بازارسرمایه با شروعی منفی و پایانی مثبت

  • وجود 355 معدن در تهران

  • آخرین نرخ طلا و ارز در 2 بهمن

  • استقبال از موتورهای برقی ناچیز است

  • تامین مواد اولیه تولیدکنندگان تسریع می شود

  • کارگران مناطق سیل زده بیمه بیکاری می گیرند

  • جزئیات مصوبات ستاد تنظیم بازار برای شب عید