صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 10:10 به مدت 45 دقیقه

معاون پژوهش پژوهشکده پولی و بانکی انتشار اوراق گام را فرصت مناسبی برای تامین مالی و سرمایه در گردش بنگاه های تولیدی و صنعتی در کشور عنوان کرد.

«حمید زمان زاده» درگفتگو با رادیو اقتصاد افزود: بنگاه های اقتصادی در شرایط حاضر کشور و با توجه به افزایش قیمت ها نیاز بالایی به تامین مالی و سرمایه در گردش دارند و از طرفی بانک ها به لحاظ اعطای تسهیلات به بنگاه ها و واحدهای تولیدی با محدودیت منابع مواجه هستند.

وی اظهارداشت: براساس این محدودیت ها بانک مرکزی طرح جدیدی را در دستور کار خود قرار داده تا بنگاه ها بجای تامین سرمایه در گردش از بانک ها تسهیلات دریافت کنند با استفاده از اعتبار بانک ها اوراقی به نام گام منتشر شود و از این طریق بتوانند تامین مالی خود را انجام دهند.

معاون پژوهش پژوهشکده پولی و بانکی گفت: تمامی بنگاه ها می توانند برای تامین مواد اولیه ونهاده های تولیدی خود صدور اوراق گام را ازطریق بانک های عامل درخواست دهند تا در اختیار آنان قرار گیرد.

وی افزود: بنگاه های اقتصادی از طریق صدور اوراق گام با توجه به شرایط سخت تحریمی و اقتصادی می توانند هم به روش ساده، سریع و مطمئن و هم از ظرفیت های بازار سرمایه و بدهی برای تامین مالی خود استفاده کنند.

زمان زاده همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه بانک ها برای اعطای اعتبار مولد (گام) به شرکت ها و بنگاه های اقتصادی چطور ریسک خود را مدیریت خواهند کرد، اظهارداشت: سیستم بانکی بر اساس ساز و کار اعتبار سنجی که در اختیار دارند پس از ارزیابی و اعتبار سنجی دقیق و اخذ وثایق لازم به متقاضیان تسهیلات اعطا می کند.

وی به رادیو اقتصاد توضیح داد: بانک برای صدور اوراق گام به یک شرکت خاص ضمن اعتبار سنجی ووثایق لازم را دریافت می کند منتها بجای اعطای تسهیلات اوراق گام در اختیارمی گذارد تا بنگاه از طریق اوراق مزبور بتوانند منابع خود را تامین کنند.

معاون پژوهش پژوهشکده پولی و بانکی افزود: گواهی اعتبار مولد (گام) در شورای پول و اعتبار به تصویب نهایی رسیده و در ضمن تفاهم های اولیه هم بین بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادر صورت گرفته است.

وی در ادامه یادآورشد: احتمال می رود این طرح یک تا دو ماه آینده در کشور اجرایی شود.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کسب و کار شبکه رادیویی اقتصاد بوده که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 10.10 به مدت 45 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیده رضا سلطانی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می گیرد و علاقمندان می توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • حمایت از اصلاح ساختار بنگاه های اقتصادی

  • هیچ مشکلی در تامین ارز کاغذ وجود ندارد

  • ادامه روند کاهش نرخ طلا در بازار

  • کشتار سالانه 15 میلیون راس دام در کشور

  • اجرای طرح پیمایش عوارض آزادراهی

  • مشکلی درتولید و توزیع LPG وجود ندارد

  • تولید دام در کشور رو به رشد است

  • تامین تایر با سایز 315 و 385 بدون مشکل

  • افزایش 16 دلاری اونس طلا

  • سابقه 20 ساله صنعت CNG در ایران