صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 10:10 به مدت 45 دقیقه

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک های صنعتی ایران گفت: مقوله تولید بطور کامل وابسته به بازار است.

«محمدعلی عزیز محمدی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: اگر بازار نباشد تولید معنا و مفهوم خود را از دست می دهد.

وی همچنین با بیان اینکه 814 شهرک و ناحیه صنعتی در سطح کشور فعال هستند، اظهارداشت: هم اکنون افزون بر 45 هزار واحد کوچک و بزرگ صنعتی و تولیدی در این شهرک ها و نواحی مستقر و همینطور 35 هزار واحد دیگر در مرحله احداث یا نصب ماشین آلات قرار دارند.

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک های صنعتی ایران از ایجاد مراکز نمایشگاهی در اکثر شهرک های صنعتی کشور خبرداد و گفت: محصولات تولیدی واحدهای مستقر در شهرک ها بصورت دائمی در این نمایشگاه ها به معرض نمایش در می آیند.

وی افزود: برخی از شهرک های صنعتی کشور مانند شهرک صنعتی شمس آباد و عباس آباد در استان تهران، اشتهارد در استان البرز، توس در استان خراسان رضوی و غیره بسیار بزرگ و در حد یک شهر هستند شاید وسعت این شهرک ها بیش از دو تا سه هزار هکتار و افزون بر دو هزار واحد صنعتی در آنها مستقر است.

عزیز محمدی تصریح کرد: شهرک های صنعتی محصولات تولیدی خود را در مراکز نمایشگاهی که از سوی شرکت شهرک های صنعتی در محل شهرک ها ایجاد شده بصورت دائمی در معرض دید عموم قرار می دهندکه این امر ضمن تسهیل در انتخاب و خرید کالا موجبات رضایتمندی مشتریان را نیز بیش از پیش فراهم می کند.

وی در ادامه مصاحبه گفت: اگر 15 کشور همسایه به عنوان بازارهای اولویت دار هدف در امر صادرات برای جمهوری اسلامی درنظر گرفته شود این ممالک سالانه افزون بر 1200 میلیارد دلار واردات دارند.

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک های صنعتی افزود: صادرات غیر نفتی ایران به این کشورها سالانه 24 میلیارد دلار است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر سهم ایران از صادرات به کشورهای همسایه دو درصد است حال اگر سالی یک درصد به این سهم افزوده شود صادرات محصولات غیر نفتی کشور به جایگاه اصلی خود خواهد رسید.

عزیز محمدی با اشاره به اینکه یک درصد جمعیت جهان مربوط به ایران است، گفت: اکثر شاخص های آماری کشور باید متناسب با این عدد باشد.

وی با تاکید بر اینکه صادرات غیر نفتی مقوله بسیار مهمی است، افزود: این آیتم هر سال نسبت به گذشته باید به لحاظ ریالی و وزنی در کشور ارتقا پیدا کند.

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک های صنعتی ایران یادآورشد: توسعه صادرات غیر نفتی ضمن اشتغال افزایی باعث ایجاد ارزش افزوده بالا، افزایش درآمد سرانه، ارتقای سطح رفاه ومعیشت مردم و بسیاری موارد در کشور می شود.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کسب و کار شبکه رادیویی اقتصاد بوده که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 10.10 به مدت 45 دقیقه به تهیه کنندگی «مهرگان سوادکوهی و حمیده رضا سلطانی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می گیرد و علاقمندان می توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • دیگر مشارکت صنعت و دانشگاه مطرح است نه ارتباط

  • پرداخت وام بلاعوض به سیل زدگان سیستان و بلوچستان

  • شاخص بازار بورس ابر کانال 400 هزار واحدی را رد کرد

  • پرداخت 9 هزار فقره تسهیلات در بافت های فرسوده

  • تنها محور دسترسی 24 روستا مسدود است

  • نرخ بیکاری روستائیان نسبت به شهر کمتر شد

  • آخرین نرخ طلا و ارز در 25 دی

  • بازار سرمایه امروز منفی آغاز کرد

  • انجام 24 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری صنعتی

  • الکترونیکی شدن 180 مجوز در وزارت جهاد کشاورزی