صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 10:10 به مدت 45 دقیقه

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: بطورکلی چیزی با عنوان کارت صوری یا یکبار مصرف در کشور وجود ندارد بلکه این یک غلط مصطلح است.

«حسین سلاح ورزی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: کارت بازرگانی بر اساس ماده (3) قانون صادرات و واردات و همینطور بر اساس شرایط مصوبه هیئت وزیران صادر می شود.

وی همچنین اظهارداشت: مبادرت به امر صادرات و واردات کالا بصورت تجاری مستلزم داشتن کارت بازرگانی است در واقع مجوز کار بازرگانی داشتن کارت بازرگانی است و هر کسی بخواهد کار صادراتی یا وارداتی انجام دهد باید کارت بازرگانی داشته باشد.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: کارت بازرگانی مجوزی که از سوی اتاق بازرگانی و با تائید وزارت صنعت، معدن و تجارت و بر اساس شرایط مصوبه هیئت وزیران به متقاضیان اعطا می شود.

وی در ادامه افزود: اتاق بازرگانی به مثابه یک پیشخوان درخواست های مربوط به صدور کارت بازرگانی را با شرایط مصوبه هیئت وزیران انطباق می دهد.

سلاح ورزی اظهارداشت: این کارت پس از بررسی و تائید وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر می شود.

وی به رادیو اقتصاد توضیح داد: بر اساس مصوبه هیئت وزیران و مقررات موجود اعتبار کارت های بازرگانی یکساله است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: داشتن مفاصا حساب مالیاتی و تامین اجتماعی، احراز مکان، هویت، گواهی سوء پیشینه، برخورداری از اعتبار بانکی و غیره از جمله شرایط صدور این کارت است.

سلاح ورزی افزود: تنها پس از احراز این شرایط، آموزش، آزمون و همینطور تائید و امضای وزارت صنعت، معدن و تجارت کارت بازرگانی صادر می شود بنابراین چیزی با عنوان کارت بازرگانی یکبار مصرف و صوری در کشور وجود ندارد.

وی تصریح کرد: تعدادی کمی از دارندگان کارت بازرگانی برخلاف مقررات و تعهدی که در هنگام صدور کارت می دهند ممکن است امکان بهره برداری و استفاده از این کارت را در اختیار افراد دیگر قرار دهند.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: اعتبار همه کارت ها یکساله است و پس از آن باید تمدید شوند که فرآیند تمدید نیز مستلزم گذراندن همه مراحل پیش از قبیل اخذ مفاصا حساب مالیاتی، تامین اجتماعی و گمرکی است.

وی در ادامه مصاحبه اظهارداشت: اگر دارندگان کارت بازرگانی بدهی داشته باشند به هیچ وجه کارت آنان تمدید نخواهد شد.

سلاح ورزی یادآورشد: واگذاری و یا حق استفاده از کارت بازرگانی به غیر تحت هر عنوانی اعم از اجاره، فروش، عقد قرارداد، صلح، اقرار نامه، وکالت و غیره فاقد وجاهت قانونی و جرم محسوب می شود.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کسب و کار شبکه رادیویی اقتصاد بوده که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 10.10 به مدت 45 دقیقه به تهیه کنندگی «مهرگان سوادکوهی و حمیده رضا سلطانی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می گیرد و علاقمندان می توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • نظارت و کنترل تولید شیر بسیار سختگیرانه است

  • آخرین نرخ طلا و ارز در 30 دی

  • 70 هزار واحد مسکن مهر در حال ساخت

  • تشدید نظارت در بازار پایان سال

  • دیگر مشارکت صنعت و دانشگاه مطرح است نه ارتباط

  • پرداخت وام بلاعوض به سیل زدگان سیستان و بلوچستان

  • شاخص بازار بورس ابر کانال 400 هزار واحدی را رد کرد

  • پرداخت 9 هزار فقره تسهیلات در بافت های فرسوده

  • تنها محور دسترسی 24 روستا مسدود است

  • نرخ بیکاری روستائیان نسبت به شهر کمتر شد