صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 11:00 به مدت 55 دقیقه

رئیس اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی کیفیت تولید داروهای گیاهی ایران را بسیار بالا توصیف کرد و گفت: در حال حاضر بازار صادرات گیاهان دارویی در اثر مسائل مختلف به ویژه بحث تحریم با کاهش مواجه شده است.

جلیل مغازه ای درمصاحبه با رادیو اقتصاد با اشاره به این جمله که ایران در حوزه گیاهان دارویی سابقه بیش از دو قرن برخوردار است، افزود: تعداد گیاهان دارویی موجود درکشور افزون بر یک هزار قلم است اما چیزی که هم اکنون تولید می شود به 100 قلم هم نمی رسد.

وی با اشاره به این جمله که تولید گیاهان دارویی سود سرشار دارد، اظهارداشت: این صنعت از حیث اشتغال افزایی، تولید، صادرات، ارزآوری و... در اقتصاد کشور بسیار نقش آفرین است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی گفت: گیاهان دارویی ایران در اثر اعمال تحریم های ظالمانه دشمنان بازارهای خارجی خود را از دست داده و در موارد متعدد این محصول روی دست تولید کنندگان مانده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر صادرات گیاهان دارویی با دو مشکل اساسی یعنی بازار فروش و برگشت پول مواجه است، افزود: نقل و انتقال پول از طریق بانک‌های معتبراروپایی میسر نبوده وصادرکنندگان با دشواری‌های متعدد رو به رو هستند.

مغازه ای در ادامه با اعلام اینکه مصرف داخلی گیاهان دارویی نسبت به تولید به مراتب کمتر است، اظهارداشت: در حال حاضر انبارهای کشور مملو از داروهای گیاهی است و متاسفانه بسترهای لازم برای فروش این محصول در بازارهای جهانی فراهم نیست.

وی گفت: تمامی کشورهای اروپایی و آمریکایی پیش از تحریم ها خریدار داروهای گیاهی ایران بودند که هم اکنون این بازارها از دست رفته است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی افزود: ایران صاحب یکی از عظیم‌ترین ذخایر گیاهان دارویی جهان است که به دلیل تنوع آب و هوایی و تنوع خاک پرورشگاه بزرگی از گیاهان شناخته می‌شود که خاصیت درمانی و دارویی دارند.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 11 به مدت 55 دقیقه با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو اقتصاد مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • بیکاری پنهان در اقتصاد

  • نقش عسلویه در توسعه بازار محصولات سنگ آهن

  • الگوگیری سکه از بازار آتی صحت ندارد (به همراه صوت)

  • در تصمیم گیری های مالی خانواده به چه نکاتی باید توجه کرد

  • نظر ایران در اوپک تامین شد

  • نقش فروشنده در فروش

  • اهمیت کسب مهارت برای پیدا کردن و حفظ شغل

  • طرح دوباره دستمزد در شورایعالی کار منعی ندارد (به همراه صوت)

  • تحریم اثری درحوزه ماشین‌آلات کشاورزی ندارد

  • دستفروشان عامل اصلی عرضه اجناس قاچاق (به همراه صوت)