صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 11:00 به مدت 55 دقیقه

یک کارشناس بازار ارز گفت: اگر اتکا اقتصاد داخلی به دلار کمتر و به سمت ارزهای دیگر یا پیمان های چند جانبه حرکت کند بی تردیدبا آسیب پذیری کمتر روبه رو خواهد شد.

ایمان زنگنه در مصاحبه با رادیو اقتصاد ضمن اشاره به این جمله که مبادلات بازارهای جهانی بطور مستقیم به نرخ ارز وابسته است، افزود: اکثر مبادلات تجاری در جهان براساس دلار انجام می شود.

وی همچنین اظهارداشت: تغییرات قیمتی دلار حتی بصورت جزئی می توان تاثیرات خیلی مهمی در کلان اقتصاد ممالک جهان بگذارد و رابطه مبادلاتی و تراز تجاری کشورها را دستخوش تغییر کند.

این کارشناس بازار ارز با بیان این جمله که تغییر نرخ دلار تاثیر خیلی بیشتری نسبت به سایر ارزهای جهان دارد، گفت: در حال حاضر پایه مبادلات تجاری در اغلب کشورهای جهان به ویژه ایران براساس دلار است.

وی در ادامه با بیان اینکه کاهش ارزش شاخص دلار در مقابل سایر ارزها از تاکتیک های تجاری دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ست، افزود: اگرارز یک کشور نسبت به کشور دیگر پائین تر باشد صادرات در چنین کشوری ارزان تر و در نبرد تجاری بین دو کشور همواره پیروز میدان خواهد بود.

زنگنه در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله واقعی سازی نرخ ارز در کشور اشاره کرد و اظهارداشت: واقعی شدن نرخ ارز از جمله مطالبات فعالان و تولید کنندگان بخش خصوصی با رویکرد مبتنی بر فعالیت در بازارهای جهانی است.

وی با اعلام اینکه این اقدام در کوتاه مدت تکانه های به اقتصاد کشور وارد می کند اما در بلند مدت به نفع اقتصاد مملکت است، گفت: در حال حاضر 60 تا 70 درصد مواد اولیه وارداتی جزء مواد واسطه ای و زیر ساخت است.

این کارشناس بازار ارز افزود: بحث نرخ ارز شمشیری دولبه است از یک سو افزایش نرخ ارز به نفع تولیدکنندگانیست که صادرات دارند و از سویی به ضرر صنعتگرانیست که وابسته به واردات مواد اولیه موردنیاز خود هستند بنابراین هر چه ساخت داخل عمق بیشتری داشته و صنعتگر در امر صادرات فعال‌تر باشد با افزایش نرخ ارز سود بیشتری به‌دست می‌آورد و در روزآمد شدن پیشروتر خواهند بود.

وی یادآورشد: از آنجا که بیشتر تولیدکنندگان وابسته به مواد اولیه وارداتی و قطعات نیمه‌ساخت هستند درنتیجه افزایش نرخ ارز باعث افزایش قیمت مواد اولیه و افزایش قیمت محصول نهایی می‌شود که این شوکی برای بازار مصرف خواهد بود.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 11 به مدت 55 دقیقه با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو اقتصاد مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • توسعه پایدار و توسعه شبکه آب روستایی

  • وضعیت مالیات در بودجه سال 97

  • صادرات صنایع ارگانیک

  • جایگاه فناوری های روز دنیا و تکنولوژی در تجهیزات صنایع

  • مبارزه تلفیقی و جایگاه مبارزه بیولوژیک

  • فرهنگسازی در استفاده از تولیدات داخلی

  • 68 هزار پروژه نیمه تمام در ایران

  • «به مالت نناز که به یک شب بنده»

  • کسب و کارهای مربوط به بازار بورس

  • تاثیر محیط کاری بر بهره وری کار