صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس بنیاد ملی توانمندسازی گندمکاران کشور گفت: نرخ تضمینی گندم برای سال زراعی 98 -99 با توجه به افزایش نرخ تورم و هزینه های بالای تولید نباید کمتر از دو هزار و 500 تومان باشد.

«عطا الله هاشمی» در گفتگو با رادیو اقتصاد ضمن تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبد الله الحسین علیه السلام افزود: دولت در سال زراعی 97- 98 در بحث خرید تضمینی گندم به دلیل تعیین نامناسب قیمت با مشکل جدی مواجه شد.

وی اظهارداشت: سال گذشته هشدارهای لازم داده شد اگر قیمت خرید تضمینی اصلاح نشود دولت در رابطه با خرید گندم به میزان کافی با مشکل برخورد خواهد کرد.

رئیس بنیاد ملی توانمندسازی گندمکاران کشور گفت: بطورکلی با فشارهای که از سوی بنیاد مزبور و دیگر تشکل های بخش کشاورزی و حتی مجلس به دولت آورده شد در نهایت قیمت گندم یک هزار و 700 تومان به ازای هر کیلو اعلام شد.

وی همچنین در رابطه با اعلام قیمت خرید تضمینی محصول گندم از سوی شورایعالی اقتصاد برای سال زراعی جدید به رادیو اقتصاد افزود: این نرخ طبق قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی حداکثر باید تا پایان شهریور ماه سال جاری اعلام شود در ضمن تعیین نرخ نباید به نحوی باشد که کشاورزان متضرر یا دولت در تنگنای مالی قرار گیرد.

هاشمی ضمن اشاره به اینکه خوشبختانه کشور در امر تولید گندم هیچ مشکلی ندارد، اظهارداشت: خودکفایی گندم از سه سال قبل در مملکت پایدار و امسال نیز به اندازه کافی محصول تولید شده است.

وی گفت: خوشبختانه با تلاش کشاورزان، راهنمایی کارشناسان و مروجان کشاورزی، استفاده از بذور مناسب، تامین به موقع نهاده ها، شرایط اقلیمی مطلوب، بارش های بسیار خوب و غیره هیچ گونه کمبودی به لحاظ تولید گندم در کشور وجود ندارد.

رئیس بنیاد ملی توانمندسازی گندمکاران کشور افزود: متاسفانه شورایعالی اقتصاد که عامل اصلی نرخ گذاری و اعلام خرید تضمینی محصولات کشاورزی به خصوص گندم در کشور است به این قضیه به عنوان یک موضوع فرعی و کم اهمیت نگاه می کند.

وی اظهارداشت: نکته قابل توجه اینکه در جلسات سیاست گذاری، تصمیم گیری و نرخ گذاری گندم بطور حتم باید نماینده بنیاد ملی توانمندسازی گندمکاران حضور داشته باشد چرا که خریدار به تنهایی نمی تواند روی محصول یک تولیدکننده قیمت گذاری کند.

هاشمی در ادامه یادآورشد: واقع قضیه اینکه در هیچ کجای دنیا و در هیچ عرفی این رویه پسندیده نیست که برای محصول تولیدی یک تولید کننده بصورت غیابی قیمت گذاری شود.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد بوده که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 11 به مدت 60 دقیقه به تهیه کنندگی «مهرگان سوادکوهی و حمیده رضا سلطانی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می گیرد و علاقمندان می توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • فرار مالیاتی برابر قانون جرم است

  • سود سهام عدالت 97 بیشتر از دو سال گذشته

  • قیمت بازار طلا ، سکه و ارز در 28 شهریور

  • کالاهای اساسی باید در شبکه توزیع رصد شود

  • حال و هوای بورس پائیزی شد

  • قیمت بازار طلا، سکه و ارز در 27 شهریور

  • ساخت 110 هزار واحد مسکن در شهرهای جدید

  • آخرین وضعیت نرخ گذاری در مسکن مهر پردیس

  • اجازه دهید دامداران صادرات داشته باشند

  • تولید 765 مگاوات برق تجدیدپذیر در کشور