صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس حوزه مسکن گفت: تورم علت اقتصادی دارد وبه عبارتی ریشه رشد قیمت ها و تورم در افزایش نقدینگی است.

«مهدی سلطان محمدی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: حال سئوال اینکه نقدینگی کجا تولید می شود؟

وی اظهارداشت: دولت وقتی با کسری بودجه مواجه یا بانک ها نمی توانند منابع مورد نیاز را تامین کنند به بانک مرکزی متوسل می شوند و از این طریق نقدینگی در جامعه رشد پیدا می کند.

این کارشناس حوزه مسکن گفت: وقتی نقدینگی سالانه 20 تا 25 درصد در کشور افزایش می یابد رشد تورم 20 درصدی یک امر طبیعی است.

وی افزود: قیمت مسکن، خودرو و سایر کالاها و خدمات خواهی نخواهی متناسب با تورم عمومی در درازمدت افزایش پیدا می کند حال این رشد در یک دوره ای کمتر و در یک دوره ای بیشتر می شود.

سلطان محمدی اظهارداشت: وقتی نرخ تورم و به تبع قیمت ها رشد بیشتری پیدا می کند یک عده ای تحت عنوان سوداگر به این بازارها هجوم می آورند.

وی به رادیو اقتصاد گفت: راهکارهای مختلفی هم وجود دارد که بتوان این نوع اخلال ها را کاهش داد.

این کارشناس حوزه مسکن در بخش دیگری از سخنان خود به طرح تولید مسکن مشارکتی اشاره کرد و افزود: اساس این طرح اینکه دولت زمین هایی برای عرضه جهت تهیه مسکن مورد نیاز برای اقشار هدف در اختیار دارد و در زمین های مدنظر واحدهای مسکونی بصورت مشارکتی با سازندگان منطقه احداث و از این طریق به عرضه مسکن در جامعه کمک می شود.

وی اظهارداشت: امید می رود ساخت واحدهای مسکونی مشارکتی بر اساس طرح های مورد تهیه جامع و هادی در سطح شهرهای و روستاها عمل شود.

سلطان محمدی گفت: متاسفانه در گذشته از زمین های عمومی، ملی و غیره به روش ها و بهانه های مختلف در جهت ساختمان سازی بکارگرفته شده است.

وی اظهارامیدواری کرد که طرح مشارکتی تولید مسکن با نظارت بیشتری انجام شود.

کارشناس حوزه مسکن در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه طرح مزبور دست سوداگران را از بازار مسکن قطع خواهد کرد، افزود: راجع به سوداگری در جامعه خیلی حرف زده می شود.

سلطان محمدی تصریح کرد: بسیاری از مردم و مسئولان مسئولیت وضعیت فعلی مسکن را به جماعتی به نام سوداگران ارجاع می دهندکه گویی اگر اینها نبودند همه چیز به خوبی و خوشی انجام می شد و سوداگرانی آمدند و قیمت ها را بالا بردند این توجه به عارضه است تا علت!

وی گفت: حال سئوال اینکه سوداگران بر اثر چه عواملی فعال می شوند، چرا سوداگران از سال 92 تا 96 در کشور فعال نبودند در سال های که مسکن در رکود جدی بود و قیمت ها کمتر از تورم افزایش پیدا می کردیا به هیچ وجه افزایش پیدا نمی کرد و حال چه شد در سال های 96 و 97 سوداگران ظاهر شدند؟

این کارشناس حوزه مسکن افزود: واقع امر اینکه با کنکاش و بررسی موارد و مسائل مختلف به وضوح معلوم می شود این مشکلات ریشه بنیادی و اقتصادی دارد بنابراین نمی توان وضعیت فعلی مسکن را به سوء نیت یکسری افراد به نام سوداگر ربط داد.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد بوده که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 11 به مدت 60 دقیقه به تهیه کنندگی «مهرگان سوادکوهی و حمیده رضا سلطانی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می گیرد و علاقمندان می توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • فرار مالیاتی برابر قانون جرم است

  • سود سهام عدالت 97 بیشتر از دو سال گذشته

  • قیمت بازار طلا ، سکه و ارز در 28 شهریور

  • کالاهای اساسی باید در شبکه توزیع رصد شود

  • حال و هوای بورس پائیزی شد

  • قیمت بازار طلا، سکه و ارز در 27 شهریور

  • ساخت 110 هزار واحد مسکن در شهرهای جدید

  • آخرین وضعیت نرخ گذاری در مسکن مهر پردیس

  • اجازه دهید دامداران صادرات داشته باشند

  • تولید 765 مگاوات برق تجدیدپذیر در کشور