صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الي پنج شنبه از ساعت 11:00 به مدت 55 دقيقه

یک کارشناس بازار فلزات پایه سال 95 را سال خوبی برای شرکت های معدنی توصیف کرد و گفت: در این سال انگیزه تولید و سود آوری شرکت های معدنی در ایران و جهان از افزایش قابل توجهی برخوردار بوده است.

پرویز امانیان در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: معادن و صنایع معدنی در حوزه اقتصاد به ویژه صادرات غیرنفتی و اشتغال افزایی بسیار نقش آفرین هستند.

وی در ادامه به جدید ترین قیمت انواع فلزات پایه در بازارهای جهانی اشاره کرد و اظهارداشت: مس دیروز در بورس فلزات لندن به قیمت پنج هزار و 850 دلار در هر تن، آلومینیوم به قیمت یک هزار و 863 دلار در هر تن، روی دو هزار و 752 دلار در هر تن، سرب دو هزار و 217 دلار در هر تن و قلع 20 هزار و 70 دلار در تن معامله شد.

این کارشناس بازارفلزات با اشاره به این جمله که قیمت فلزات مزبور نسبت به یک ماه قبل کمی کاهش یافته است، گفت: بدون شک این دلیلی برادامه روند کاهشی در روزهای پیشرو نخواهد بود.

وی با بیان اینکه سنگ آهن دیروز به قیمت 92 دلار و 10 سنت در هر تن رسید، افزود: این رشد قیمتی به دلیل افزایش واردات سنگ آهن از طرف کشور چین در سال 2017 میلادی بوده است.

امانیان با اعلام اینکه کسری بازار سرب و روی از سال 2016 در جهان آغاز شد، اظهارداشت: قیمت این دو فلز در کوتاه مدت در حد نرخ فعلی ولی در بلند مدت احتمال رشد قیمتی وجود دارد.

وی با عنوان اینکه امسال 99 درصد فلزات پایه نسبت به سال گذشته از رشد قابل توجه برخوردار بوده اند، گفت: قیمت مس در سال آینده روبه افزایش خواهد بود.

این کارشناس بازار فلزات پایه با اشاره به این جمله که وضعیت قیمت آلومینیوم در سال پیشرو بسته به سیاست های چین است چرا که این کشور از جمله بزرگترین مناطق تولید کننده فلز مورد نظر در جهان است.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 11 به مدت 55 دقیقه با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو اقتصاد مراجعه کنند.

مرتبط با این خبر

  • تک نرخی شدن ارز تا اطلاع ثانوی منتفی است

  • گل روز مادر گران نمی شود

  • مشارکت 12 هزار نیروی راهداری در طرح نوروزی

  • فضای کسب و کار در کشور تسهیل شود

  • حمایت از تولید بیشتر جنبه شعار دارد تا عمل

  • تلاطم بازار سهام در سال پیش رو

  • واردات بی رویه کالا آفت جدی تولید داخلی

  • آجیل و خشکبار نرخ مصوب ندارد

  • تولید سالانه 950 هزار تن تخم مرغ در ایران