صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

دبیرکل اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: ارز به قیمت واحد باید در اختیار فعالان اقتصادی قرار گیرد.

بهمن عشقی در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: نگرانی در حال حاضر نزد فعالان اقتصادی وجود دارد که بخش عمده ای از این نگرانی مربوط به فضای اجتماعی کشور بوده که به فعالان اقتصادی درستکارمنتقل شده است.

وی همچنین اظهارداشت: واقعیت اینکه وقتی مزیتی در مبادلات ایجاد می شود کنترل این مزیت به گونه ای که به مصرف کننده نهایی منتقل شود کار بسیار دشوار و در نتیجه رانتی در این میان تولید خواهد شد.

دبیرکل اتاق بازرگانی تهران گفت: این رانت دوباره با یک افزایش ثروتی بازتولید و توزیع و اسباب فساد بزرگ و همه گیری را در جامعه فراهم می کند.

وی در ادامه افزود: عقیده اتاق بازرگانی بر اینکه علیرغم تلاش دولت برای تخصیص ارز ارزان قیمت جهت بخشی از کالاها بازخورد این حرکت گویای این نیست که کالاهای مزبوربه قیمت تمام شده بدست مصرف کننده و مشتری می رسد.

عشقی اظهارداشت: مدت طولانی که اتاق بازرگانی تهران جهت شفافیت مبادلات مکرر تاکید و پافشاری می کند که ارز به قیمت واحد در اختیار فعالان اقتصادی قرار گیرد.

وی به رادیو اقتصاد گفت: بطور حتم این جمله منتقدانی خواهد داشت که بالاخره حمایت از اقشار ضعیف جامعه برای کالاهای خاص چه خواهد شد؟

دبیرکل اتاق بازرگانی تهران افزود: پاسخ اینکه می شود مکانیزم دیگری را طراحی کردکه تخفیفاتی در صندوق و حین خرید به مشتری داده شود.

وی ضمن تاکید بر اینکه دولت اجازه دهد کالاها با ارز واحد وارد شود، اظهارداشت: ایجاد این مزیت از سوی دولت بدون شک با نیت خیر برای دفاع از بخش عمده ای از اقشار آسیب پذیر جامعه بوده اما واقع مطلب اینکه مزیت ایجادی به جیب اقشارجامعه هدف نمی رود بلکه تبدیل به رانت و در اختیار عده ای خاص قرار می گیرد.

عشقی در ادامه یادآورشد: بخش خصوصی واقعی ایران برای پاکیزگی خود و رقابتی تر کردن فضا از دولت خواسته هرچه زودتر ارز را تک نرخی کند.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد بوده که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 11 به مدت 60 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج افام ردیف 98 قرار میگیرد و علاقمندان میتوانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • منع خام فروشی سیاست جدی وزارت صمت

  • 90 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در ایران

  • برداشت 120 هزار تن کلزا در کشور

  • ضرورت برقی سازی حمل و نقل

  • قیمت بازار طلا ، سکه و ارز در 2 خرداد

  • بازگشایی سامانه رجیستری گوشی همراه مسافر

  • افزایش اجاره بها متاثر از رشد نرخ مسکن

  • لزوم تبدیل شدن ایران به قطب برق منطقه

  • قیمت بازار طلا ، سکه و ارز در 1 خرداد

  • نرخ گذاری خودرو به شورای رقابت واگذار شود