صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور گفت: قیمت تمام شده قطعات خودرو در حال حاضربا توجه به افزایش نرخ نهاده ها حتی مواد اولیه تولید داخل سه تا چهار برابر افزایش یافته است.

آرش محبی نژاد در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد افزود: قطعات خودرو با توجه به این گرانی ها باید بین 80 تا 140 درصد افزایش قیمت داشته باشد.

وی همچنین اظهارداشت: متاسفانه هیچ گونه اصلاح قیمتی تاکنون در این حوزه صورت نگرفته وقطعات در واحدهای خودروسازی با نرخ ارز سه هزار و 200 تا سه هزار و 800 تومان محاسبه و قیمت گذاری می شود.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور گفت: شوربختانه به جهت نبود هیچ گونه اصلاح قیمتی شرکت های قطعه سازی یکی پس از دیگری در حال تعطیلی هستند.

وی در ادامه مجموع اشتغال صنعت قطعه سازی کشور را 550 هزار نفر اعلام کرد و افزود: در حال حاضر 37 درصد اشتغال مستقیم این صنعت تعلیق یا تعدیل شده است.

محبی نژاد یادآورشد: بخش عمده ای از شاغلان این واحدها در حال حاضر بیکار و منتظر دم مسیحایی مسئولان هستند تا این صنعت جانی دوباره گیرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه گفت: بازار خودرو در حال حاضر به دلیل ممنوعیت واردات، مشکل در تامین ارز، قطعات و بسیاری موارد دیگر از شرایط عادی خارج و در یک وضعیت خاصی قرار دارد.

رمضانعلی سبحانی فر افزود: بحث تعیین قیمت خودرو در حال حاضر از شورای رقابت منتزع و به سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان واگذار شده است.

وی ضمن اشاره به اینکه روند تعیین قیمت خودرو از سوی سازمان حمایت با کندی مواجه است، اظهارداشت: عدم اصلاح قیمتی باعث افت 40 درصدی تولید و همچنین کاهش عرضه خودرو به بازار شده است.

وی بحث عدم تحویل خودرو به مشتریان از سوی کارخانجات خودروسازی را رد نکرد و به نقل از خودروسازان گفت: قیمت تمام شده تولید در کشور امروز متاثر از جهش قیمتی ارز بالا رفته بنابراین عرضه خودرو با قیمت های گذشته برای صنعت خودروسازی هیچ توجیه اقتصادی ندارد.

وی در ادامه افزود: انتظار واحدهای خودروسازی اینکه قیمت محصولات خودرویی تولید داخل با توجه به گرانی مواد اولیه، دستمزد و دیگر هزینه های سربار افزایش یابد.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد بوده که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 11 به مدت 60 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • منع خام فروشی سیاست جدی وزارت صمت

  • 90 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در ایران

  • برداشت 120 هزار تن کلزا در کشور

  • ضرورت برقی سازی حمل و نقل

  • قیمت بازار طلا ، سکه و ارز در 2 خرداد

  • بازگشایی سامانه رجیستری گوشی همراه مسافر

  • افزایش اجاره بها متاثر از رشد نرخ مسکن

  • لزوم تبدیل شدن ایران به قطب برق منطقه

  • قیمت بازار طلا ، سکه و ارز در 1 خرداد

  • نرخ گذاری خودرو به شورای رقابت واگذار شود