صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

دبیرکل انجمن صنایع پتروشیمی ایران از عرضه 64 درصدی ارز حاصل از صادرات پتروشیمی ها به سامانه نیما خبر داد.

احمد مهدوی ابهری در برنامه «روی خط بازار» رادیواقتصاد افزود: صنایع پتروشیمی از همان ابتدا که سیاست تک نرخی ارز از سوی دولت اعلام شد ارز چهار و 200 تومانی به بازار عرضه و بانک مرکزی و همینطور مدارک و مستندات موجود گواهی صادق بر این مدعاست.

وی همچنین اظهارداشت: ارز حاصل از صادرات پتروشیمی ها از ابتدای سال جاری بر اساس قیمت اعلامی از سوی بانک مرکزی به 12 صرافی بانکی منتخب این نهاد فروخته شده است.

دبیرکل انجمن صنایع پتروشیمی ایران گفت: این روند با اعلام سیاست تک نرخی ارز با قیمت چهار هزار و 200 تومانی از طریق صرافی های بانکی تا راه اندازی سامانه نیما تداوم یافت.

وی در ادامه با بیان اینکه سامانه نیما 22 فروردین ماه سال جاری رونمایی و در 16 اردیبهشت ماه آغاز به کار کرد، افزود: ارز حاصل از صادرات پتروشیمی ها از همان زمان تاکنون به سامانه نیما عرضه می شود.

مهدوی ابهری تصریح کرد: صادرات پتروشیمی طی سال گذشته 11 میلیارد دلار بوده امسال این میزان به 12 تا 13 میلیارد دلار خواهد رسید.

وی با بیان اینکه 30 درصد از درآمد ارزی پتروشیمی ها جهت ورود تجهیزات، کاتالیز و پرداخت اقساط خارجی در این حوزه به مصرف می رسد، گفت: صنایع پتروشیمی قبل و پس از راه اندازی سامانه نیما دو میلیارد و 673 میلیون دلار ارز فروخته اند که 681 میلیون و 500 هزار دلار ارزبه قبل از راه اندازی و یک میلیارد و 992 میلیون و دلار به دوران پس از ایجاد این سامانه مربوط می شود.

دبیرکل انجمن صنایع پتروشیمی ایران گفت: حجم صادرات صنایع پتروشیمی کشور در این مدت چهار میلیارد دلار بوده که 64 درصد این میزان به سامانه نیما عرضه و تمامی آمارها و مستندات نیز موجود است.

وی همچنین در خصوص اظهارات برخی ها که می گویند «پتروشیمی ها ارز صادراتی خود را به سامانه نیما عرضه نمی کنند»، یادآورشد: این حرف ها به هیچ وجه صحت ندارد.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 11 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • تعیین حق مسکن کارگران بدون معیار!

  • عرضه نفت در بورس بدون مشتری!

  • اقدامات قابل تقدیر دولت در بحث شفافیت بودجه

  • واریز بسته حمایتی تامین اجتماعی از سوی 15 بانک

  • توزیع نفتگاز یورو چهار در 400 جایگاه سوخت کشور

  • عمل به تعهدات کاهش تولید اوپک و غیراوپک

  • تصویب مالیات 10 درصدی پزشکان ابهام دارد

  • واریز بسته حمایتی تامین اجتماعی از امروز

  • حمل 40 هزار تن پرتقال شب عید به مقصد استانها

  • حجم صادرات ایران به اروپا گسترده نیست