صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس امور بانکی گفت: رشد نقدینگی در جامعه از جمله عوامل اصلی تلاطم در بازار ارز است.

مهرداد میرزازاده در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد افزود: نقدینگی موجود در جامعه در ابتدای دولت یازدهم یعنی در سال 1392 کمتر از 500 تریلیون بوده که این عدد در پایان سال گذشته به بیش از یک هزار و 500 تریلیون یعنی بیش از سه برابر رسیده است.

وی همچنین اظهارداشت: این افزایش نقدینگی تاثیر زیادی در تغییر قیمت ها و همچنین ایجاد تلاطم در بازارهای مختلف به ویژه ارز دارد.

این کارشناس اموربانکی گفت: ساز و کارهایی که هم سیاست گذاران و هم مجریان در بحث تعیین نرخ ارز پیشنهاد می دهند بیشتر به دنبال «معلول» هستند یعنی مجبور به اتخاذ تصمیمات اقتضائی می شوند بنابراین چون به مقوله «علت» خیلی توجه ندارند بازار همیشه با تلاطم مواجه است.

وی در ادامه افزود: طی چند ساله اخیر گروهی متولی سیاست های ارزی در کشور بودو تعیین نرخ ارز را برعهده داشت که متاسفانه در این زمینه موفق عمل نکرده اند.

میرزازاده تصریح کرد: اگر همان گروه پیشنهاداتی مبنی بر راه اندازی طرح بازار ثانویه ارز و مواردی از این دست را داده باشد موفقیت اجرای این طرح ها با ابهام جدی رو به روست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود راه اندازی بازار ثانویه ارز در کشور را یک گام رو به جلو دانست و گفت: فلسفه تشکیل این بازار تامین ارز برای کسانی که بنا بر هر دلیلی دسترسی به ارز دولتی ندارند.

این کارشناس اموربانکی افزود: در این بازار مقرر شده 20 درصد ارز حاصل از صادرات غیر نفتی به واردکنندگان غیر مشمول ارز دولتی بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا معامله شود.

وی اضافه کرد: جدا از این بازار مزبور با یک محدودیتی تحت عنوان «عدم معامله ارز فیزیکی» نیز مواجه است.

میرزا زاده ضمن اشاره به دو اشکال جدی این طرح گفت: میزان عرضه در این بازار به نسبت تقاضا خیلی کم است از این جهت وقتی عرضه و تقاضا متعادل نباشد کارایی بازار از بین خواهد رفت.

وی همچنین در خصوص اینکه گفته می شود در بازار ثانویه «ارز فیزیکی» مورد معامله قرار نمی گیرد، افزود: در حال حاضر برای ارز دو نرخ سه هزار و 800 و چهار هزار و 200 تومانی در کشور وجود دارد و یک نرخ دیگر نیز مقررشده در بازار ثانویه کشف قیمت شود.

این کارشناس امور بانکی اظهارداشت: نیاز ارز فیزیکی در مملکت طی برخی از فصول سال جهت مسافرت به خارج از کشور خیلی زیاد می شود حال سئوال اینکه این ارز از کجا باید تامین شود؟

وی تصریح کرد: با توجه به شواهد و قرائن در عمل اینطور به نظر می رسد که تعیین نرخ چهارمی برای ارز در راه باشد.

میرزا زاده یادآورشد: ارز تک نرخی از سال های دور در کشور مطرح است ولی متولیان امر با مشروعیت بخشیدن به چهار نرخ ارز در بازار خلاف جهت این سیاست ها در حرکت هستند.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد بوده که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 11 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگ‌تر و کامل‌تر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • مشکل خاصی در بحث تامین شکر وجود ندارد

  • قیمت مرغ بر مدار کاهش

  • شجاعت تصمیم گیری در صنعت نفت تقویت شود

  • تغییر رویه 80 فروشگاه پوشاک قاچاق در تهران

  • تامین 37 هزار و 600 تن پرتقال شب عید

  • مبارزه با فساد از سه طریق امکان پذیر است

  • تفکیک بازرگانی از صنعت و معدن غلط است

  • استقبال بخش خصوصی شناسنامه دار از شفافیت

  • مسکن در کشور متولی ندارد

  • بازتاب گسترده راهپیمایی 22 بهمن در رسانه ها