صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

مدیر ملی طرح تکاپو در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: صنعت پوشاک در بستر طرح تکاپو شکوفاتر خواهد شد.

رضا تازیکی در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد ضمن اشاره به اینکه طرح تکاپو مصوب شورای عالی اشتغال است، افزود: دوسال از زمان اجرای این طرح در کشور می گذرد.

وی همچنین اظهارداشت: اجرای طرح مزبور مبتنی بر مزیت های منطقه ای بوده و همینطور در رسته های خاصی مداخله و در فرآیند توسعه این رسته ها وارد می شود.

مدیر ملی طرح تکاپو در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: پوشاک در بین این رسته ها از ظرفیت اشتغال افزایی و ارزش افزوده بالایی برخوردار است.

وی در ادامه افزود: اندازه بازار پوشاک ایران به بیش از 14 تا 15 میلیارد دلار می رسد که متاسفانه بخش عمده ای از این بازار بوسیله کالاهای قاچاق اشغال شده است.

تازیکی تصریح کرد: مطالعات نشان می دهد این صنعت می تواند نزدیک به یک میلیون شغل جدید در کشور ایجاد کند که عدد قابل توجهی است.

وی به رادیو اقتصاد گفت: تامین سفارش و اتصال به بازارهای بین المللی از جمله دستاوردهای مهم طرح ملی تکاپوردر حوزه صنعت پوشاک کشور است.

مدیر طرح ملی تکاپو افزود: خوشبختانه با جلب اعتماد بسیاری از برندهای بزرگ بین المللی از یکسال پیش تاکنون 20 میلیون یورو سفارش تولید پوشاک در کشور گرفته شده و این حجم تولید توسط 14 تا 15 واحد تولیدی بزرگ پوشاک در حال انجام است.

وی اضافه کرد: این محصولات مبتنی بر ساخت ایران ولی با برند شرکت های خارجی روی ریل صادرات قرار می گیرد.

تازیکی گفت: تاکنون دو هزار و 600 شغل جدید بصورت مستقیم ناشی از این قراردادها در مملکت ایجادشده است.

وی افزود: تولید پوشاک با برندهای بین المللی در تولیدی های کشور ظرفیت خالی تولیدکننندگان داخلی را فعال خواهد کرد.

مدیر طرح ملی تکاپو بیان داشت: اتصال به بازارهای بین المللی، افزایش توان رقابت پذیری تولیدکنندگان ایرانی و افزایش سفارش پذیری از برندهای صاحب نام بین المللی ضمن رونق تولید، افزایش و تثبیت اشتغال واحدهای تولیدی داخلی باعث انتقال دانش، استانداردها و تکنولوژی های روزآمد و رقابتی دنیا به مملکت خواهد شد.

وی در ادامه یادآورشد: هم اکنون در کنار پوشاک رسته های دیگر مثل زعفران، مبلمان، کفش، آی تی، گردشگری و غیره در قالب طرح تکاپو در سطح کشور دنبال می شود.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد بوده که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 11 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگ‌تر و کامل‌تر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • سامانه کارا برای اشتغال فراگیر باز، روستایی بسته!

  • ثبت نام یک میلیون و 100 نفر برای کارت سوخت

  • قیمت لاستیک خودرو افزایش یافت

  • تنها دلالان بازار خودرو سود می برند

  • عزم جدی شرط ارتقای ایمنی دریانوردی در خزر

  • تولید 80 درصد برق تجدیدپذیر در فصل تابستان

  • لزوم تسریع در رفع موانع تجاری ایران و روسیه

  • رشد 5.7 درصدی تولید شیرخام در کشور

  • معافیت کاهش تولید نفت؛ شفاهی آری، کتبی نه!

  • رشد 40 درصدی تخلیه و بارگیری در بندر چابهار