صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 10:10 به مدت 45 دقیقه

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت: با توجه به عدم توانایی دهکهای پایین جامعه در خرید برنج ایرانی، نیاز بازار شب عید با واردات تامین می شود.

مرتضی شاه حسینی در برنامه « روی خط بازار» رادیو اقتصاد با بیان اینکه بازار برنج ایرانی با برنج خارجی با توجه به نوع قیمت ها تفاوت دارد، افزود: برنج ایرانی از سوی دهکهای بالا و متوسط جامعه که قدرت خرید بیشتری دارند، مصرف می شود.

وی با اشاره به اینکه از زمان ثبت سفارش تا زمانی که برنج وارد کشور شود به حداقل یک تا دو ماه زمان نیاز است، اظهارداشت: اگر هم اکنون نسبت به ثبت سفارش اقدام شود در خوشبینانه ترین حالت اوایل تا بیستم اسفندماه برنج به کشور وارد می شود.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران ادامه داد: از 25 اسفندماه به دلیل ممنوعیت تردد وسایل نقلیه حمل کننده بار در آستانه تعطیلات نوروزی نمی توان نسبت به توزیع برنج اقدام کرد.

وی با تاکید بر اینکه اگر در زمان دیرتری برنج به کشور وارد شود توزیع در بازار با چالش روبرو خواهد شد، گفت: ستاد تظیم بازار ارز مورد نیاز برای واردات برنج را مبادله ای در نظر گرفته اما تا کنون بانک مرکزی درباره تخصیص آن هیچ اقدامی نکرده است.

شاه حسینی با بیان اینکه نیاز بازار ماهانه 120 هزار تن برنج است، افزود: هنگامی که طی یک سال 54 درصد به قیمت برنج ایرانی افزوده می شود با توجه به کاهش قدرت خرید مردم در بازار اختلال به وجود می آید.

وی با اشاره به اینکه طی چند سال گذشته هر موقع برنج داخلی جهش قیمتی داشته سال بعد آن رکود به وجود آمده است، اظهارداشت: اگر برنج با ارز متقاضی وارد شود قیمت هر کیلوگرم آن هفت تا هفت هزار و 200 تومان برای واردکننده خواهد بود و با قیمت هشت هزار تومان نیز روانه بازار مصرف می شود.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران ادامه داد: اگر واردات برنج بر مبنای ارز مبادله ای صورت گیرد قیمت آن برای واردکننده شش تا شش هزار 300 تومان خواهد بود.

وی در پایان یادآور شد: در صورت توجه به تاکید رئیس جمهوری مبنی بر برگشت قیمت کالاهای اساسی به قیمت قبلی قیمت برنج پنج هزار و 300 تومان خواهد بود.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 11 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «الهام مصطفوی و فرزانه صادقیان» با هدف ارائه یک تصویر بزرگ‌تر و کامل‌تر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • قیمت گذاری برنج هندی بر مبنای نرخ ارز

  • خرید حمایتی زعفران به ارزش 690 میلیارد تومان

  • نرخ منطقی گوشت 60 تا 75 هزار تومان است

  • آخرین نرخ طلا و ارز 29 بهمن

  • تشدید نظارت و بازرسی بر بازار شب عید

  • تخم مرغ بدون بسته بندی عرضه نمی شود

  • تسهیلات 9 درصدی لیزینگ شرکت های دانش بنیان

  • توسعه فناوری فضایی در بخش کشاورزی

  • مصرف 350 هزارتنی تایر در ایران

  • رشد سهام صنایع کالا محور در بازار سرمایه