صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 11:00 به مدت 55 دقیقه

سخنگوی انجمن ملی سیب زمینی گفت: در حال حاضر تولید سیب زمینی به میزان کافی در مملکت تولید و دیگر نیازی به واردات این محصول نیست.

محمد رحیم نیازی در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد افزود: سیب زمینی به عنوان یک محصول استراتژیک در تامین امنیت غذایی کشور شناخته می شود.

وی همچنین اظهارداشت: سیب زمینی بعد از گندم دومین محصول پرمصرف و تامین کننده غذایی مردم ایران است.

سخنگوی انجمن ملی سیب زمینی گفت: در حال حاضر کشور نه تنها نیاز به واردات سیب زمینی ندارد بلکه سرریز تولید داخلی به کشورهای همجوار مانند عراق، افغانستان، ترکمنستان و ممالک حاشیه خلیج فارس صادر می شود.

وی در ادامه مصرف بهینه آب در تولید سیب زمینی را از جمله اهداف مهم انجمن ملی سیب زمینی عنوان کرد و افزود: برنامه ریزی ها و سیاست گذاری ها امروز در کشور به نحوی که کشاورزان ضمن افزایش تولید محصول بتوانند در مصرف آب صرفه جویی داشته باشند چرا که کمبود منابع آبی در شرایط فعلی از مشکلات جدی جامعه است.

نیازی تصریح کرد: امسال میزان تولید سیب زمینی متعادل است و از این جهت مشکلی در کشور وجود ندارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به رادیو اقتصاد بیان داشت: بطورکلی ضایعات محصولات کشاورزی در ایران نسبت به نرم جهانی و کشورهای پیشرفته بسیار بالاست.

سخنگوی انجمن ملی سیب زمینی گفت: لازمه جلوگیری از ضایعات محصولات کشاورزی به ویژه سیب زمینی توسعه صنایع فرآوری، تبدیلی، تکمیلی و همینطور سردخانه ها، انبارهای فنی ذخیره و نگهداری محصولات در کشور است.

وی افزود: گسترش چنین زیرساخت های اساسی نیازمند حمایت های همه جانبه دولت به ویژه اعطای تسهیلات کم بهره با دوره بازپرداخت طولانی مدت است.

نیازی اضافه کرد: برای افزایش تولید محصولات کشاورزی به ویژه تولید سیب زمینی باید بهره وری از عوامل تولید به ویژه آب و خاک را افزایش و ضایعات را تا حد ممکن کاهش داد.

وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد یادآورشد: سیب زمینی از جمله محصولات کشاورزی است که نقش قابل توجهی در سفره های غذایی خانوارهای ایرانی دارد.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 11 به مدت 55 دقیقه با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • بیکاری پنهان در اقتصاد

  • نقش عسلویه در توسعه بازار محصولات سنگ آهن

  • الگوگیری سکه از بازار آتی صحت ندارد (به همراه صوت)

  • در تصمیم گیری های مالی خانواده به چه نکاتی باید توجه کرد

  • نظر ایران در اوپک تامین شد

  • نقش فروشنده در فروش

  • اهمیت کسب مهارت برای پیدا کردن و حفظ شغل

  • طرح دوباره دستمزد در شورایعالی کار منعی ندارد (به همراه صوت)

  • تحریم اثری درحوزه ماشین‌آلات کشاورزی ندارد

  • دستفروشان عامل اصلی عرضه اجناس قاچاق (به همراه صوت)