صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

یک عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران از پیش بینی برداشت 350 تن محصول تازه زعفران طی سال جاری در کشور خبرداد.

جلیل مغازه ای در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد ضمن اشاره به باقی ماندن 50 تن زعفران از سال قبل افزود: امسال سرجمع موجودی این محصول در کشور به 400 تن خواهد رسید.

وی در ادامه از افزایش 100 تنی زعفران به نسبت سال قبل در مملکت خبرداد و اظهارداشت: این محصول راهبردی در اشتغال افزایی، پویایی تولید، رشد اقتصادی، ایجاد ارزش افزوده، ارزاوری و مواردی از این دست در اقتصاد کشور بسیار نقش آفرین است.

این عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران ضمن اشاره به صادرات چهارگانه محصول مورد نظر در کشور گفت: صادرات چمدانی، بازارچه های مرزی، رسمی و غیر رسمی از جمله این موارد است.

وی در ادامه افزود: دولت هندوستان برای صادرات زعفران ایران 33 درصد عوارض گمرکی وضع کرده در صورتیکه این عدد برای صادرات زعفران افغانستان صفر درصد است.

مغازه ای اضافه کرد: متاسفانه بخش عمده ای از زعفران ایران به افغانستان قاچاق و در نهایت به نام زعفران افغانی بدون پرداخت عوارض گمرکی به هندوستان صادر می شود.

وی گفت: عوارض گمرکی بالا، قاچاق، نبود مراودات بانکی و انتقال پول متاثر ازتحریم ها همه و همه موجب کسادی بازار صادرات رسمی زعفران ایران شده است.

این عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران افزود: از مجموع 400 تن زعفران در کشور پیش بینی می شود مطابق هر سال 200 تن صادرات و 50 تن به مصرف داخلی برسد و بقیه محصول نیز فاقد بازار مناسب است.

وی همچنین از وجود 220 هزار بهره برداران زعفران در دو استان خراسان رضوی و جنوبی خبرداد و اظهارداشت: زعفران از جمله گیاهان استثنایی است که در عین نیاز به آب کم از بازده اقتصادی بسیار بالایی برخوردار است.

مغازه ای گفت: علاوه بر اشتغال‌زایی فراوان و جلوگیری از مهاجرت روستائیان قدرت ارزآوری این محصول بسیار شایان توجه است.

وی ضمن ابراز نگرانی از فروش محصول زعفران افزود: با توجه به اینکه میزان تولید زعفران کشور سال به سال در حال افزایش است متاسفانه مسئولان برای مدیریت بازار این محصول برنامه‌ای ندارد.

این عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران اظهارداشت: احتمال می رود امسال 100 تن محصول زعفران به سبب نبود بازار مناسب برای فروش در انبارها باقی بماند.

وی ادامه داد: زعفران به عنوان گرانترین محصول کشاورزی و دارویی جهان جایگاه ویژه‌ای در بین محصولات صادراتی ایران دارد.

مغازه ای در مصاحبه با رادیو اقتصاد یادآورشد: صادرات زعفران ایران با توجه به مزیت نسبی این محصول و ارزآوری قابل توجه از اهمیت فراوانی برخورداراست.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 11 به مدت 55 دقیقه با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر و کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • قیمت لاستیک خودرو افزایش یافت

  • تنها دلالان بازار خودرو سود می برند

  • عزم جدی شرط ارتقای ایمنی دریانوردی در خزر

  • تولید 80 درصد برق تجدیدپذیر در فصل تابستان

  • لزوم تسریع در رفع موانع تجاری ایران و روسیه

  • رشد 5.7 درصدی تولید شیرخام در کشور

  • معافیت کاهش تولید نفت؛ شفاهی آری، کتبی نه!

  • رشد 40 درصدی تخلیه و بارگیری در بندر چابهار

  • بودجه سال 98 انقباضی است

  • قاچاق خاک کشاورزی از کشور صحت ندارد