روی خط بازار شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

علیرضا پیمان پاك: ضرورت تسهیل روش‌های بازگشت ارز صادراتی به كشور

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس كل سازمان توسعه تجارت ایران بر ضرورت تسهیل روش‌های بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد كشور تاكید كرد.

1401/08/11
|
09:52
|

«علیرضا پیمان پاك» در برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد افزود: در حال حاضر اكثر شركت‌های صادراتی و صادركنندگان در بازگشت ارز به داخل كشور مشكل دارند.

وی همچنین اظهارداشت: ارز حاصل از صادرات باید به چرخه اقتصادی كشور برگردد و شكی در این قضیه نیست.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس كل سازمان توسعه تجارت ایران با تاكید بر اینكه روش‌های برگشت ارز به داخل كشور باید تسهیل شود، گفت: بجای اینكه فقط یك راهكار یعنی سامانه نیما پیش روی صادركنندگان باشد و بتوانند ارز حاصل از صادرات خود را بصورت دستوری در این سامانه عرضه كنند روش‌های مختلفی پیش روی آنان باشد تا بتواند ارز خود را بازگردانند.

وی در ادامه افزود: به همین منظور از سال گذشته به دستور وزیر صمت سیاست واردات در برابر صادرات برای تمامی گروه‌های كالایی به غیر از پتروشیمی، فولاد و فلزات اعمال شده است.

پیمان پاك اظهارداشت: ناگفته نماند گروه‌های پتروشیمی و فلزات هم می‌توانند نیازهای تولیدی خود را براساس این سیاست یعنی واردات در برابر صادرات پوشش دهند.

وی با عنوان اینكه در بحث واردات سقف تعیین شده برای اینكه ارز موجود در كشور مدیریت شود، گفت: میزان ارز در مملكت محدود است و اگر رویه‌ها بازگذاشته شود و هر وارد كننده‌ای هر مقدار بتواند ارز بگیرد و واردات انجام دهد بدون شك تراز تجاری كشور بهم خواهم ریخت و در عین حال مدیریت ارز هم صورت نخواهد گرفت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس كل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: در بحث بازگشت ارزحاصل از صادرات تصمیم بر اینكه به عنوان یك مشوق هر صادركننده‌ای كه به هر میزان كالا صادر می‌كند اجازه واردات كالا‌های مجاز و مورد نیاز كشور را داشته باشد.

وی به رادیو اقتصاد یادآورشد: بنابر اینكه بزودی این موضوع نهایی و جهت اجرا ابلاغ شود.

دسترسی سریع
روی خط بازار