روی خط بازار شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

مالك شریعتی: 70 درصد اقتصاد ایران مبتنی بر انرژی است

سخنگوی كمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به اینكه مجموعه اقتصاد مملكت انرژی پایه است، گفت: در حال حاضر بیش از 70 درصد اقتصاد ایران مبتنی بر انرژی است.

1401/08/09
|
08:24
|

«مالك شریعتی» در برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد افزود: قانون برنامه پنجساله پنجم و ششم توسعه و همچنین سیاست‌های كلی ابلاغی این دو قانون دستگاه‌های مختلف اجرایی و تقنینی كشور را مكلف كرده بود كه در پایان برنامه ششم توسعه شدت انرژی مملكت یعنی میزان مصرف انرژی به ازای واحد تولید كاهش یابد و به نصف سال اول برنامه پنجم توسعه برسد كه متاسفانه نه تنها این اتفاق نیفتاده حتی در بعضی از حوزه‌ها نیز مصرف انرژی برمدار افرایشی بوده است.

وی همچنین اظهارداشت: متاسفانه در اجرا اهمیت چندانی به مدیریت مصرف انرژی در مملكت داده نشد به ویژه در دولت گذشته استراتژی و راهبرد این بود كه توان خود را باید برای روی تولید بیشتر گذاشت.

سخنگوی كمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به اینكه در حوزه انرژی حمكرانی یكپارچه در كشور وجود ندارد، گفت: وزارت نیرو و نفت مسئول تولید انرژی و دیگر بخش‌های كشور مصرف‌كننده هستند بنابراین وجود یكپارچگی در حوزه‌ انرژی لازم و ضروری است.

وی در ادامه با بیان اینكه مجموعه اقتصاد مملكت انرژی پایه است، افزود: بیش از 70 درصد اقتصاد ایران مبتنی بر انرژی است.

شریعتی اظهارداشت: هماهنگی برای مدیریت مصرف در زمینه اجرا و اقدامات اصلاحی نمی‌تواند فقط منحصر به دو وزارتخانه نفت و نیرو باشد كه نقش تولید را در كشور برعهده دارند.

وی با عنوان اینكه در حال حاضر هم مسئولیت تولید و هم مدیریت مصرف در اختیار دو وزارتخانه نفت و نیرو است، اذعان كرد: شركت بهینه‌سازی مصرف سوخت در وزارت نفت یك شركت دست دومی در ساختار این وزارتخانه محسوب می‌شود و در عین حال شركت‌های اصلی «تولیدی » هستند.

سخنگوی كمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی یادآورشد: سازمان مستقلی تحت عنوان «بهره وری انرژی ایران» در ساختار وزارت نیرو وجود داشت كه با «سازمان انرژی‌های نو ایران » ادغام و یك سازمان جدید به نام «سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق ایران» به اختصار ساتبا تشكیل شد كه در این ساختار جدید تولید انرژی‌های تجدیدپذیر به عنوان یك اصل مبنا قرار گرفت.

دسترسی سریع
روی خط بازار