روی خط بازار شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

محمدرضا شاه پسند: ایجاد اشتغال مولد و پایدار با مهارت آموزی در محیط كار واقعی

معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور گفت: طرح مهارت آموزی در محیط كار واقعی به ایجاد اشتغال مولد و پایدار در جامعه كمك شایان توجهی خواهد كرد.

1401/08/04
|
08:36
|

«محمدرضا شاه پسند» در برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد افزود: این طرح با رویكرد فراهم كردن بسترهای لازم به منظور ایجاد اشتغال مولد و پایدار و همچنین استمرار و تثبیت فرصت های شغلی مورد نیاز جامعه تدوین شده است.

وی در ادامه با بیان اینكه وظیفه اصلی سازمان آموزش فنی و حرفه ای ایجاد و ترمیم مهارت است، اظهار داشت: در حوزه «ایجاد مهارت» مهارت آموزان مراجعه می كنند و در حوزه «ترمیم مهارت» كسانی رجوع می كنند كه دارای مهارت بوده اما به دلیل توسعه فناوری ها یا تغییر شرایط برای پایداری شغلی خود نیازمند فراگیری دوباره آموزش هستند.

معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور گفت: این دو گروه ماموریت اصلی سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور را تشكیل می دهند.

وی همچنین افزود: این سازمان در راستای ارائه خدمات آموزشی به دو گروه مزبور نزدیك به 19 گروه مخاطب را زیر پوشش آموزش قرار می دهد كه تنوع و تكثر آن ها بسیار زیاد و در عین حال هركدام شرایط خاص خود را دارند.

شاه پسند اظهارداشت: سربازان، زندانیان، معتادان بهبودیافته، زنان بی سرپرست و خانواده آن ها، كودكان كار، آسیب دیدگان اجتماعی، دانش آموزان، دانشجویان، معلولان و قشرهای دیگر همه در گروه مخاطبان آموزش سازمان آموزش و فنی و حرفه ای قرار می گیرند.

وی عنوان كرد: بررسی ها نشان می دهد ارائه خدمات آموزشی صرف و ایجاد صلاحیت حرفه ای به تنهایی نمی تواند تضمین كننده ایجاد اشتغال افراد در جامعه باشد.

معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور گفت: تاكید رئیس سازمان این بود كه طرحی در سطح كشور اجرا یا مهارت تكمیلی برای مهارت آموزان پیش بینی شود كه این افراد علاوه بر قابلیت های حرفه ای بتوانند بازار كار را هم بشناسند.

وی افزود: بر اساس تجربیاتی كه در گذشته وجود داشت و همینطور انجام رایزنی های زیاد نتیجه این شد كه طرح مهارت آموزی در محیط واقعی كار در سطح كشور عملیاتی شود.

شاه پسند ضمن اشاره به اینكه طرح مهارت آموزی در محیط واقعی كار به تمامی استان های كشور ابلاغ شده است، یادآورشد: بر اساس این طرح متقاضی در كنار استاد كار یا مربی در محیط كار واقعی علاوه بر سپری كردن دوره آموزش مهارتی با محیط كسب و كار آشنا و كسب تجربه می‌كند و ضمن خودباوری برای ورود به عرصه اشتغال و كارآفرینی آماده می‌شود.

دسترسی سریع
روی خط بازار