روی خط بازار شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

مریم پوررضا انور: سرشماری ثبتی مبنا از پیشروترین روش های جمع آوری اطلاعات

رئیس گروه سرشماری دفتر جمعیت نیروی كار و سرشماری مركز آمار ایران گفت: سرشماری ثبتی مبنا از پیشروترین روش های جمع آوری اطلاعات در دنیاست.

1401/08/04
|
08:36
|

«مریم پوررضا انور» در برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد افزود: در این روش برای اینكه اطلاعات كشور در حوزه های مختلف مثل تعداد جمعیت، وضعیت سكونت افراد و نظایر این جمع آوری شود مراجع و تماس با خانواده ها و افراد جامعه صورت نمی گیرد بلكه مبتنی بر داده های اداری است.

وی همچنین اظهارداشت: برای مثال می توان اطلاعات جمعیت ایرانی ها را از سامانه اطلاعات ثبت احوال و همینطور جمعیت اتباع خارجی را از سامانه اداره امور اتباع وزارت كشور در كنار هم قرارداد و به آمارها و اطلاعات گسترده بدون صرف كمترین زمان و هزینه دست پیدا كرد.

رئیس گروه سرشماری دفتر جمعیت نیروی كار و سرشماری مركز آمار ایران گفت: سرشماری به روش سنتی ضمن زمان بر بودن و بكارگیری تعداد زیاد نیروی انسانی متاسفانه هزینه گزاف و سنگینی به كشور تحمیل می كرد.

وی در ادامه افزود: ثبت مبنا نوعی سرشماری كه در آن اطلاعات مربوط به واحدهای آماری اعم از جمعیت، واحدهای مسكونی و غیره به جای مراجعه حضوری و انجام عملیات میدانی بر اساس ثبت‌های آماری پایه حاصل می‌شود.

پوررضا انور اظهارداشت: این ثبت های آماری نیز خود بر اساس داده ها و اطلاعات ثبت های اداری موجود در سازمان ها و ادارات تولید می شود از اینرو گردآوری و تلفیق، پردازش، مكان محور كردن داده ها از طریق تبدیل ثبت های اداری و پیوند ثبت های آماری با یكدیگر از فرآیندهای ضروری در سرشماری ثبتی مبناست.

وی عنوان كرد: از مزایای سرشماری به روش ثبتی‌مبنا می توان به كاهش هزینه‌ها و ارتقای كارایی و بهره‌وری در نظام آماری، كاهش زمان تولید و انتشار اطلاعات آماری، بروزرسانی آمارهای جمعیتی در دوره‌های زمانی كوتاهتر، امكان تامین نیازهای آماری جدید، ارتقای دقت و كیفیت اطلاعات آماری، كمك به ارتقای كیفی پایگاه‌های داده دستگاه‌های اجرایی، توسعه دولت الكترونیك و بسیاری موارد دیگر اشاره كرد.

رئیس گروه سرشماری دفتر جمعیت نیروی كار و سرشماری مركز آمار ایران بیان داشت: بدون شك اهمیت و نقش سرشماری در برنامه ریزی و تصمیم گیری‌های كلان كشور بسیار موثر و ضروری است.

وی به رادیو اقتصاد یادآورشد: داشتن آمار و اطلاعات درست و به روز می تواند شالوده برنامه ریزی و سیاست گذاری صحیح و در عین حال موجب افزایش كاركرد و راندمان در بخش های مختلف جامعه شود.

دسترسی سریع
روی خط بازار