روی خط بازار شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

حبیب خسروشاهی: نجوم در حوزه فناوری مرزشكن است

مدیر پروژه رصدخانه ملی ایران و ستاره‌شناس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی گفت: نجوم در حوزه فناوری مرزشكن است و در عین حال سرمایه گذاری و اقتصاد را به دنبال خود می آورد.

1401/08/02
|
08:22
|

«حبیب خسروشاهی» در برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد ضمن اشاره به اینكه رشته نجوم یكی از رشته های علوم پایه است، افزود: علوم پایه می تواند پیشران صنعت باشد.

وی اظهارداشت: پروژه رصدخانه ملی نخستین طرح كلان ملی ایران در حوزه علوم پایه و همینطور بزرگترین پروژه علمی كشور با هدف ساخت تلسكوپ كلاس چهار متری عملیاتی شده است.

مدیر پروژه رصدخانه ملی ایران و ستاره‌شناس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی گفت: بطوركلی در سه حوزه فناوری اپتیك، مكانیك و كنترل نرم افزار و سخت افزار این تسلكوپ نیاز به بهترین ها دارد و این بهترین ها نیز در مجموعه تیم مهندسی و مدیریتی پروژه مزبور جمع شده است.

وی در ادامه با بیان اینكه نجوم در حوزه فناوری مرزشكن و درعین حال سرمایه گذاری و اقتصاد را به دنبال خود می آورد، افزود: نجوم خود فناوری ایجاد می كند كه این فناوری ها به یكسری از محصولات مثل دوبین های دیجیتال تبدیل و در اختیار عموم مردم قرار می گیرد.

خسروشاهی بیان داشت: كشورهای صاحب این فناوری یا دارای فناوری مشابه همان چند كشور معروف صنعتی در دنیا هستند.

وی به رادیو اقتصاد با بیان اینكه ایران در زمره 20 كشور صاحب این فناوری در دنیاست، یادآورشد: به نظر می رسد 20 كشور در دنیا اقدام به ساخت چنین تلسكوپی تا به اكنون نكرده باشند اما با احتیاط و محافظه كارانه می توان گفت ایران جزو 20 كشور صاحب این فناوری در دنیاست.

دسترسی سریع
روی خط بازار