روی خط بازار شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

مجید افتخاری: بازار 85 میلیونی ایران در دستان قاچاق پوشاك است

مجید افتخاری گفت: 99 درصد پوشاك وارداتی از طریق قاچاق وارد كشور شده و این شرایط هر روز بدتر می شود.

1401/08/02
|
08:13
|

به گزارش رادیو اقتصاد مجید افتخاری عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدكنندگان و صادر كنندگان پوشاك و نساجی در گفتگو با برنامه روی خط بازار گفت: تولید كنندگان داخلی هیچ گاه مشكلی با واردات پوشاك ندارند و دلگیری آنها از قاچاق 99 درصدی پوشاك به كشور است.

وی ادامه داد: یكی از معضلات صنعت پوشاك و نساجی كشور عدم حمایت دولتمردان است و تاكنون هیچ گونه هدف گذاری و برنامه ریزی برای این صنعت توسط بخش دولتی صورت نگرفته است.

افتخاری با اشاره به تركیه به عنوان ششمین صادر كننده پوشاك در جهان گفت: در 2 دهه گذشته صنعت پوشاك ما از كشور تركیه مقتدر تر بود ولی دولت تركیه فرصت های تجاری خوبی برای این صنعت بوجود آورد تا جایی كه سالانه بیش از 18 میلیارد دلار صادرات دارند و هر روز شاهد رشد بیشتر این صنعت هستند.

وی ادامه داد: صنعت پوشاك از تكنولوژی پیچیده و هزینه های گزاف برخوردار نیست و با توجه به نیروی انسانی حاضر در كشور و پایین بودن حامل های انرژی ما قادر خواهیم بود این صنعت را در كشور متحول كنیم.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدكنندگان و صادر كنندگان پوشاك و نساجی گفت: متاسفانه ما نگاه جدی به پوشاك و نساجی داخلی نداریم و صادرات ما در این حوزه بسیار ناچیز كه كه این معضل حاكی از نقش كم رنگ دولت در این حوزه است.

وی استفاده از تجربیات و مسیر پیشرفت كشورهای پیشگام در حوزه نساجی و پوشاك را یكی از راه های برون رفت از ركود این صنعت در كشور دانست.

افتخاری با اشاره به برگذاری دهمین نمایشگاه صنعت پوشاك در محل نمایشگاه بین المللی كشور گفت: در این صنعت برترین و منتخب ترین واحدهای صنعتی حضور دارند و بهترین فرصت برای ارتباط مستقیم تولیدكنندگان و فعالان اصلی این صنعت است كه حلقه های مفقوده در زنجیره ارزش را شناسایی كنند.

دسترسی سریع
روی خط بازار