بانكداری اسلامی پنج شنبه از ساعت 09:50 به مدت 120 دقیقه

رادیو اقتصاد

بانكداري اسلامي

محمدحسین حسین زاده : كشور دارای دو بانك تخصصی قرض الحسنه است

مدیر عامل بانك قرض الحسنه رسالت از وجود دو بانك تخصصی قرض الحسنه به نام «مهر ایران » و «رسالت » در كشور خبر داد.

1401/06/12
|
14:32
|

«محمدحسین حسین زاده» در ویژه برنامه روز بانكداری اسلامی رادیو اقتصاد افزود: مقوله قرض الحسنه از اول انقلاب تا اواخر دهه 80 دردو قالب صندوق‌های قرض الحسنه یا قرض الحسنه در بانك‌های تجاری در كشور دنبال و مورد اقبال عامه مردم نیز بود.

وی اظهارداشت: خوشبختانه از حول و هوش سال 1390 بانك تخصصی قرض الحسنه بصورت خاص در ایران اسلامی ظهور و بروز پیدا كرد كه این پدیده در جهان اسلام نیز مورد توجه است.

مدیر عامل بانك قرض الحسنه رسالت گفت: در حال حاضر دو بانك تخصصی قرض الحسنه در كشور به بركت نظام جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده است.

وی در ادامه افزود: سالیانه در این دو بانك تخصصی قرض الحسنه گاهی در حد 100 درصد تعداد اعضا و مشتریان اضافه و همینطور تعداد پرداخت وام‌های قرض الحسنه به مردم روز به روز در حال زیاد شدن است.

حسین زاده با اشاره به اینكه از این پس وام‌های قرض الحسنه با سفته الكترونیك پرداخت می‌شود، اظهارداشت: بطوركلی دیگر سختی‌های ضمانت، وثایق و نظایر این برای دریافت وام در بانك‌های قرض الحسنه كم و بیش از بین رفته است.

وی اضافه كرد: در مقوله قرض الحسنه هر نوع زیاده بر قرضی جایز نیست اما چیزی كه امروز بانك‌های قرض الحسنه دریافت می‌كنند در حد هزینه خدمات مورد ارائه یا همان كارمزد است و از این جهت مشكل خاصی وجود ندارد.

مدیر عامل بانك قرض الحسنه رسالت ضمن اشاره به این جمله كه هزینه كارمزد در بانك‌های قرض الحسنه بسیار پائین است، گفت: مردم در بانك قرض الحسنه فقط هزینه كار را می‌پردازند.

وی با اشاره به اینكه بانك‌های قرض الحسنه فقط وام های خُرد پرداخت می‌كنند، افزود: اگر از خود بنگاه بانك قرض الحسنه سودی حاصل شود این سود از بخش قرض دهی نیست بلكه از بخش خدمات دهی است.

حسین زاده اظهارداشت: بر اساس بخشنامه جدید بانك مركزی سقف تسهیلات قرض‌الحسنه اعطایی به اشخاص حقیقی در سال جاری به مبلغ 200 میلیون تومان و سقف تسهیلات اشتغال‌زایی برای كسب و كارهای خرد و كوچك و همچنین اعطایی به اشخاص حقوقی به مبلغ 500 میلیون تومان افزایش یافته است.

وی همچنین یادآورشد: پیش از این سقف تسهیلات قرض‌الحسنه ضروری و اشتغالزایی در بانك‌های قرض الحسنه رسالت و مهر ایران 50 و 100 میلیون تومان بوده است.

دسترسی سریع
بانكداری اسلامی