بانكداری اسلامی پنج شنبه از ساعت 09:50 به مدت 120 دقیقه

رادیو اقتصاد

بانكداري اسلامي

علی صالح آبادی: سند راهبردی و نقشه راه بانكداری اسلامی در كشور تدوین می‌شود

رئیس كل بانك مركزی از تدوین سند راهبردی و نقشه راه بانكداری اسلامی در كشور خبر داد.

1401/06/12
|
12:27
|

«علی صالح آبادی» در ویژه برنامه روز بانكداری اسلامی رادیو اقتصادضمن اشاره به اینكه سند مزبور درآینده نزدیك رونمایی می‌شود، افزود: بطور حتم در تدوین این سند از نظرات و دیدگاه‌های جامعه بانكداران كشور استفاده خواهد شد.

وی در ادامه اظهارداشت: اقدامات دیگری كه طی یكساله گذشته در زمینه بانكداری اسلامی در كشور انجام شده می‌توان به فعال‌تر شدن تشكیل جلسات كمیته فقهی، ایجاد دبیرخانه شورای فقهی در بانك مركزی، راه اندازی كمیته مشورتی شورای فقهی در قم، اعطای گواهی نامه‌های حرفه‌ای در حوزه بانكداری اسلامی، برگزاری دوره‌های آموزش بانكداری اسلامی و اضافه شدن ناظران شرعی به كمیته تطبیق بانك‌ها اشاره كرد.

رئیس كل بانك مركزی گفت: خوشبختانه با تشكیل دبیرخانه شورای فقهی در بانك مركزی تعدادی كارشناس بانكداری اسلامی جذب این دبیرخانه شده و اكنون این كارشناسان در زمینه مطالعات بانكداری اسلامی مشغول فعالیت هستند.

وی همچنین از ایجاد كمیته مشورتی ذیل شورای فقهی بانك مركزی در قم خبرداد و افزود: جلسات شورای فقهی هر دو هفته یكبار به مدت دو ساعت برگزار می‌شود.

صالح آبادی اضافه كرد: برخی موضوعات كه نیاز به كار فنی و كارشناسی بیشتری دارد و شورای فقهی فرصت این را ندارد كه جلسات متعدد راجع به یك موضوع برگزار كند این مباحث را به كمیته مشورتی قم ارجاع و پس از بررسی و كار كارشناسی در كمیته مزبور نتیجه به شورای فقهی بانك مركزی ارسال می‌شود.

وی اظهارداشت:كمیته مشورتی ارتباط خوبی با حوزه‌های علمیه و مراجع عظام تقلید برقرار كرده و در عین حال از نظرات تخصصی مراجع بزرگوار تقلید در زمینه بانكداری اسلامی استفاده می‌كند.

رئیس كل بانك مركزی از برگزاری دوره‌های آموزش بانكداری اسلامی در مركز آموزش عالی بانكداری خبرداد و گفت: این دوره‌ها برای كاركنان بانك‌ها برگزار تا با اصول بانكداری اسلامی بیشتر آشنایی شوند.

وی افزود: ناگفته نماند افراد علاقه‌مند می‌توانند از این دوره‌های آموزشی بصورت داوطلبانه استفاده كنند.

صالح آبادی در ادامه یادآورشد: تاكنون تلاش‌های بسیار خوبی در زمینه بانكداری اسلامی اعم از آموزش، پژوهش و همینطور اجرا در كشور صورت گرفته است.

دسترسی سریع
بانكداری اسلامی