بانكداری اسلامی پنج شنبه از ساعت 09:50 به مدت 120 دقیقه

رادیو اقتصاد

بانكداري اسلامي

طهماسب مظاهری: نقدینگی شدید در ایران از آثار شوم عدم استقلال بانك مركزی است

رئیس كل اسبق بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران گفت: افزایش حجم نقدینگی و تورم بالا در كشور از آثار شوم عدم استقلال بانك مركزی و گوش به فرمان بودن بانك مركزی برای اجرای تصمیمات و دستورات دولت است.

1401/06/12
|
11:19
|

«طهماسب مظاهری» در ویژه برنامه روز بانكداری اسلامی رادیو اقتصاد افزود: حاصل بی‌حساب و كتاب چاپ پول در كشور منجر به افزایش شدید حجم نقدینگی، رشد تورم، بالا رفتن قیمت‌ها، كاهش قدرت خرید مردم و در نهایت وضعیت معیشت مردم روز به روز سخت‌تر خواهد شد.

وی ادامه داد: تمام كسانی كه با مسائل بانكی و پولی سرو كار دارند و دل آنان برای اقتصاد مملكت از موضع نظام پولی می‌تپد بر این باورند كه باید بانك مركزی استقلال داشته باشد چون این نهاد هماهنگ‌كننده بانك‌ها و سیاست گذار پولی در كشور است.

رئیس كل اسبق بانك مركزی گفت: بطوركلی تعریف و نحوه ایجاد استقلال بانك مركزی در ذهن مردم ومسئولان متفاوت است كه باید بطور جد مورد بحث و بررسی قرارگیرد و از این مباحث نتیجه‌ای حاصل شود كه به نفع مملكت باشد.

وی همچنین در خصوص هشدار روسای كل اسبق بانك مركزی و همینطور 170 نفر از كارشناسان خبره، صاحب نظر و با تجربه نظام بانكی كشور نسبت به تبعات تصویب طرح بانكداری در مجلس افزود: متاسفانه طرحی كه در شور دوم مجلس شورای اسلامی مطرح شده این استقلال و نظم برای نظام بانكی كشور به همراه نخواهد آورد.

مظاهری اظهارداشت: طرح مزبور پخته، سنجیده، علمی، كامل و دقیق نیست كه هم بتواند برای بانك مركزی استقلال به همراه آورد و هم اینكه به نظام بانكی كمك كند كه این آخرین مراحل مربوط به بانكداری بدون ربا یا بانكداری اسلامی را در كشور طی كند.

وی تاكید كرد: استقلال بانك مركزی باید به نحوی باشد كه اگر دولت برای تامین نیازهای خود به بانك مراجعه كرد این نهاد مثل هر مشتری دیگری با دولت رفتار كند.

رئیس كل اسبق بانك مركزی یادآورشد: صرف اینكه دولت، وزرا، رئیس جمهور و حتی مجلس شورای اسلامی برای تامین كمبودها، كسری بودجه و دیگر نیازها به بانك اشاره و بانك هم نسبت به دادن اعتبار به دولت و به تعبیری شروع به چاپ پول و افزایش پایه پولی كند اگر چنین ساختاری از دل قوانین خارج شود بدون شك مملكت را دچار بحران خواهد كرد.

دسترسی سریع
بانكداری اسلامی