بانكداری اسلامی پنج شنبه از ساعت 09:50 به مدت 120 دقیقه

رادیو اقتصاد

بانكداري اسلامي

فرشاد حیدری: «نظارت» اساس بانكداری است

رئیس موسسه عالی آموزش بانكداری ایران گفت: اساس بانكداری نظارت است چون بانك‌ها با منابع مردم درگیر هستند.

1401/06/12
|
10:59
|

«فرشاد حیدری» در ویژه برنامه روز بانكداری اسلامی رادیو اقتصاد افزود: تمامی قوانین، مقررات و استانداردهای داخلی و خارجی اغلب برای نظارت بر عملیات بانكی طراحی شده است.

وی اظهارداشت: بانك‌ها بطور اعم باید نظارت شوند از باب اینكه با قانون، با استانداردها وبا مقررات منطبق باشند و این یك نرم طبیعی در بانكداری سراسر دنیاست.

رئیس موسسه عالی آموزش بانكداری ایران گفت: نظارت بر عملكرد شبكه بانكی كشورها همواره از دغدغه‌های اساسی مقامات مختلف اقتصادی در سطوح مختلف داخلی و بین‌المللی است.

وی در ادامه افزود: بحث نظارت در شبكه بانكی از این جهت دارای اهمیت فراوان است كه هدف اصلی آن حفظ سلامت و ثبات مالی نظام بانكی است تا با كاهش ریسك‌های مشتریان و دینفعان اعتماد عموم را به شبكه بانكی افزایش دهد كه خود به طور مستقیم بر فضای حاكم بر اقتصاد كشور اثر می‌گذارد و در صورت نظارت صحیح و تیزبینانه فضای مناسبی برای رشد و بالندگی هر چه بیشتر اقتصاد كشور ایجاد می‌كند.

حیدری اضافه كرد: نظارت بر فعالیت و عملكرد بانك‌ها و موسسات اعتباری در كشور نیز از مهمترین وظایفی كه طبق قوانین موجود به طور خاص بر عهده بانك مركزی گذاشته شده است.

وی اظهارداشت: بعلاوه نظارت شرعی و انجام اقدامات احتیاطی و نظارتی به منظور اطمینان از انطباق فعالیت‌های بانكی با شریعت اسلام برای كشورهای اسلامی از جمله ایران اهمیت فراوانی دارد زیرا هدف از این نظارت دستیابی به روش‌هایی كه بتوان ریسك مغایرت با شریعت در نظام بانكی اسلامی را به حداقل ممكن رساند.

رئیس موسسه عالی آموزش بانكداری ایران گفت: بانكداری كلاسیك قرن‌ها در دنیا فعالیت می‌كند و در ایران نیز تا سال 1362 این نوع بانكداری رایج بوده است.

وی افزود: سال 1362 قانون عملیات بانكی بدون ربا تصویب و از ابتدای سال 1363 بصورت همگانی و یكجا در تمامی بانك‌های كشور به مرحله اجرا در آمد.

حیدری بیان داشت: بطوركلی از تصویب قانون بانكی بدون ربا در سال 1362 نزدیك به چهل سال می‌گذرد و در این سال‌ها تحولات زیادی در مباحث مربوط به نظارت بانكی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: گسترش بانكداری اسلامی درجهان اسلام و حتی كشورهای غربی از بركات اجرای قانون عملیات بانكی بدون ربا بصورت گسترده در ایران بوده و خوشبختانه امروز در بخشی از این بانك‌ها خدمات بانكداری اسلامی ارائه می‌شود.

دسترسی سریع
بانكداری اسلامی