سین مثل سرمایه شنبه الی جمعه از ساعت 18:00 به مدت 115 دقیقه

رادیو اقتصاد

سين مثل سرمايه

ابراهیم صیامی: ایجاد اشتغال در مناطق غیربرخوردار و استان‌ هایی محروم با نرخ اشتغال پایین

صیامی گفت: بر اساس تحولات انجام شده به استان‌هایی كه نرخ بیكاری بالایی دارند منابع بیشتری اختصاص پیدا می‌كند.

1401/01/14
|
11:14
|

به گزارش رادیو اقتصاد، ابراهیم صیامی مدیركل دفتر آینده پژوهی وزارت امور اقتصاد و دارایی در گفتگو با برنامه سین مثل سرمایه گذاری رادیو اقتصاد از تخصیص اعتبار برای ایجاد اشتغال در مناطق غیر برخوردار و استان‌هایی محروم با نرخ اشتغال پایین خبر داد و گفت: یكی از اقدامات مهم در سال گذشته و امسال هم تداوم خواهد داشت تبصره 18 لایحه بودجه بحث تولید و سرمایه گذاری و اشتغالزایی است كه پیگیری می شود.

وی افزود: از طریق بند 28 بند 14 از هدفمند كردن یارانه ها حدود 20 هزار میلیارد تومان در اختیار وزارت اقتصاد و دیگر دستگاه های اجرایی با سیستم بانكی این مبلغ به 40 تا 45 هزار میلیارد تومان افزایش یابد تا در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرد.

او اضافه كرد: علاوه بر بحث تولید نگاه ویژه به اشتغالزایی است تا كمك كنیم به صنایع پیشران در سطح استان های كشور كه مسئولان ما در آنجا آماده خدمت رسانی هستند.

صیامی گفت: بر اساس تحولات انجام شده به استان‌هایی كه نرخ بیكاری بالایی دارند منابع بیشتری اختصاص پیدا می‌كند مانند استان های كرمانشاه، سیستان و بلوچستان و ایلام كه نرخ بیكاری این استان ها بیشتر است.

وی اضافه كرد: تخصیص منابع مالی به این استان ها تعلق گیرد و از سوی دیگر نرخ سود تسهیلات مناطق غیر برخودار نیز كاهش داده شده است و در 6 ماهه پروژه هایی افتتاح خواهد شد كه خودش اشتغالزایی را خواهد داشت.

او گفت: یكی از اقدامات مهم وزارت اقتصاد در كلیت سرمایه گذاران را هدایت می كند و تمامی كسانی كه می خواهند كسب و كار خود را راه اندازی كنند، باید مجوزهای لازم را دریافت كرده باشند. در گذشته، فرایندهای درخواست و صدور مجوز به صورت حضوری انجام می شد و وقت و انرژی زیادی از متقاضیان می گرفت. تا اینكه درگاه ملی مجوزهای كشور راه اندازی شد تا افراد بتوانند به صورت غیر حضوری اقدام به كسب مجوزهای لازم كنند و در زمان، هزینه و مراحل صدور مجوز صرفه جویی شود.

او گفت: تولیدكنندگان و سرمایه گذاران در سایت g4b.ir مراجعه و ثبت نام كنند تا امكانات سامانه صدور مجوز كسب و كار پرداخته شود.

صیامی گفت : طبق قانونی كه در سال 1392 به تصویب رسید، دولت موظف شد تا راه را برای صدور مجوزها هموار كند و قوانین اضافی را حذف كند تا باعث فراهم شدن بستر رقابت در بین كسب و كارها و پیشرفت آنان شود. به همین دلیل، وزارت اقتصاد با همكاری وزارت ارتباطات سامانه ای را راه اندازی كردند تا افراد به راحتی و بدون نیاز به مراجعات حضوری به مراكز مربوطه، نسبت به دریافت مجوزهای خود اقدام كنند.

او اشاره كرد: هدف از راه اندازی سامانه صدور مجوز كسب و كار سام به نشانی g4b.ir، كاهش زمان، هزینه و مراحل صدور مجوز است و شرایط، مراحل، مدارك مورد نیاز و هزینه درخواست مجوزهای مختلف در این سایت قرار داده شده است كه معیار و ملاك هستند و هیچ صادركننده مجوزی حق تغییر آن را ندارد.

ابراهیم صیامی در خصوص تخصیص اعتبار برای ایجاد اشتغال در مناطق غیر برخوردار و استان‌هایی با نرخ اشتغال پایین، اذعان داشت: سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی بحث تولید و اشتغال در استان ها را با اعطای یارانه سود تسهیلات پیش می‌بردند.

وی همچنین ضمن اشاره به اینكه بر اساس تحولات انجام شده توسط مجلس شورای اسلامی دستگاه‌های اجرایی مجاز هستند منابع حاصل از بند 28 تبصره 14 قانون بودجه 1400 را سپرده‌گذاری كنند، با انجام سپرده‌گذاری و تلفیق آن با منابع بانكی اصطلاح زایشی رخ می‌دهد،افزود: به صورت مثال اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت 8 هزار میلیارد تومان منابع در اختیار داشته باشد می‌توانند آن را با منابع بانك تخصصی خود و یا سایر بانك‌ها تلفیق و رقم آن را به 24 هزار میلیارد تومان افزایش دهد.

مدیركل دفتر آینده پژوهی و مدل سازی معاونت امور اقتصادی وزارت امور اقتصاد و دارایی ضمن تاكید بر اینكه هدف دیده شده در تحولات انجام شده در راستای تولید و سرمایه گذاری و نهایتا كارآفرینی و اشتغال است.

ابراهیم صیامی تصریح كرد: نسل جدید وجوه اداره شده را نمایندگان مجلس ایجاد كرده‎اند تا از این طریق بتوانیم با تلفیق منابع دستگاه‌ها و بانك‌ها نرخ سود تسهیلات اشتغالزایی را كاهش دهیم. بانك زمانی كه به صورت یك به یك مشاركت كند نرخ سود تسهیلات به 9 درصد كاهش پیدا می‌كند.

وی در ادامه افزود: استان‌های غیر برخوردار و با نرخ بیكاری بالا از تسهیلات بیشتر با نرخ كمتر بهره‌مند می‌شوند.

صیامی ضمن تاكید بر اینكه در اقدامات انجام شده دیدگاه توسعه‌ای وجود دارد، خاطرنشان كرد: تا كنون منابع بسیار زیادی به اشتغال و اشتغال روستایی اختصاص داده شده است و بیشتر این منابع به صورت هزینه‌ای انجام شده و نمی‌توانیم رصد كنیم كه آیا این منابع به سرانجام رسیده‌اند یا خیر؟ برای این اقدام مجموعه سه جانبه‌ای متشكل از دیوان محاسبات، خزانه داری كل كشور و مجموعه سیاست‌گذاری اقتصادی ایجاد شده است.

وی همچنین ضمن اشاره به اینكه در قرارداد بین بانك‌ها، دستگاه‌های اجرایی و متقاضیان تسهیلات، تعداد اشتغال ایجاد شده در قالب طرح‌های مشخص می‌شود، ادامه داد: با استفاده از مكانیزم های كنترلی مانند تامین اجتماعی اگر كاهشی در تعداد اشتغال واحد تولیدی رخ دهد قابل پیگیری است. در صورت ایجاد انحراف در مسیر تسهیلات نیز، فرد تسهیلات گیرنده ملزم به پرداخت جرائم دولتی می‌شود و نرخ سود از 9 درصد به 18 درصد افزایش پیدا می‌كند.

وی در ادامه افزود: به صورت كلی بر اساس تحولات ایجاد شده در قانون بودجه توسط مجلس مقرر شده است كه تسهیلات با نرخ ارزان در اختیار مشاغل، كسب و كارها و صنایع در استان‌هایی با نرخ بیكاری بالا پرداخت شود.

او با اشاره به مشوق های داده شده توسط وزارت اقتصاد و دارایی افزود: مشوق مالیاتی 5 درصدی برای بخش تولید در لایحه بودجه 1401بر اساس پیشنهاد وزارت اقتصاد در لایحه بودجه 1401، نرخ مالیات بر تولید در سال 1401 پنج درصد نسبت به سال گذشته كاهش یافته است.

او گفت: بنگاه هایی كه برنامه دارند و برنامه محور هستند از سامانه تامین اجتماعی رصد خواهند شد كه اگر فزایش اشتعال 50 درصدی را همراه باتولید داشته باشند و عمل كرده باشند می توانند از تسهیلان استفاده كنند و اگر اثبات نشود صمن برداشتن مشوق ها معدل 6 درصد هم جریمه خواهند شد پس در كنار تشویق ها تنبیهات هم در نظر گرفته می شود و باید تعهد بدهند چون تسهیلات ارزان قیمت است و برای افرادی است كه واجد شرایط باشند.

ابراهیم صیامی مدیركل دفتر آینده پژوهی وزارت امور اقتصاد و دارایی در پایان، خاطر نشان كرد: بر اساس تحولات انجام شده به استان‌هایی كه نرخ بیكاری بالایی دارند منابع بیشتری اختصاص پیدا می‌كند و با استفاده از مكانیزم های كنترلی مانند تامین اجتماعی اگر كاهشی در تعداد اشتغال واحد تولیدی رخ دهد قابل پیگیری است. در صورت ایجاد انحراف در مسیر تسهیلات نیز، فرد تسهیلات گیرنده ملزم به پرداخت جرائم دولتی می‌شود و نرخ سود از 9 درصد به 18 درصد افزایش پیدا می‌كند.

دسترسی سریع
سین مثل سرمایه