زنجیره شنبه الی چهارشنبه از ساعت 09:50 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

زنجيره

رسول شجری: تحولات جدی در صنعت كفش ایران/ دولت از كفاشان بیشتر حمایت كند

رئیس اتحادیه صنف كفاشان دستدوز تهران از ایجاد تحولات جدی در صنعت كفش كشور خبر داد.

1401/05/23
|
11:49
|

«رسول شجری» در برنامه زنجیره رادیو اقتصاد افزود: این صنعت در كشور از نظر تكنولوژی و علمی تحولات بسیار خوبی را تجربه كرده است.

وی همچنین با بیان اینكه علم تحولات بزرگی در صنایع مختلف از جمله كفش ایجاد كرده است، اظهارداشت: خوشبختانه صنعت كفش ایران در این زمینه با دنیا هماهنگ است.

رئیس اتحادیه صنف كفاشان دستدوز تهران گفت: طبق قانون واردات كالای مشابه تولید داخل به جهت حمایت از تولیدگران داخلی و افزایش اشتغال ممنوع است.

وی در ادامه افزود: كفش از جمله كالاهای مشمول این قانون است چرا كه ایران در تولید كفش سابقه بسیار دیرینه دارد.

شجری اضافه كرد: مواد اولیه مورد نیاز تولیدكنندگان كفش همچنان وارد می شود اما اجازه نخواهیم داد محصول نهایی به كشور وارد شود چون به اشتغال و تولید داخل ضربه شدیدی وارد می كند.

وی اظهارداشت: امروز صنعت كفش و صنایع وابسته در كشور ظرفیت بسیاربالایی در زمینه اشتغال زایی و ایجاد ارزش افزوده دارد از اینرو باید به این صنعت همواره توجه جدی كرد.

رئیس اتحادیه صنف كفاشان دستدوز تهران همچنین افزایش قیمت مواد اولیه، بیمه، مالیات بر ارزش افزوده و بسیاری موارد دیگر را از چالش‌های اصلی صنعت كفش در كشور برشمرد و گفت: برنامه ریزی ها و سیاست گذاری ها در مملكت باید به نحوی باشد كه تولیدكنندگان با كمترین دغدغه و مشكلات بتواند به امر مقدس تولید بپردازند.

وی در خصوص معافیت حق بیمه كارفرمایان كارگاه های دارای پنج كارگر در این صنف افزود: اكثر كارگاهایی كه از معافیت حق بیمه كارفرما به تعداد پنج نفر كارگر برخوردار بودند به مدت یك سال این حق از آنان سلب شده بود كه در نهایت با پیگیری‌های مستمر هیئت مدیره اتحادیه كفاشان دستدوز منجر به صدور بخشنامه جدید در تاریخ 22 آبان ماه سال 1400 شد.

شجری بیان داشت: پیرو این بخشنامه جدید تمام كارگاه‌هایی كه در گذشته از این حق برخوردار بودند همچنان می‌توانند لیست بیمه‌های خود را با معافیت پنج نفر به شعب تامین اجتماعی ارسال كنند.

وی تاكید كرد: سازمان امور مالیاتی با واحدهای صنف كفاشان اعم از تولیدگان و فروشندگان بیشتر مدارا كند چون واحدهای صنفی زیر مجموعه این اتحادیه به واسطه كاهش قدرت خرید مردم، افزایش قیمت ها، هزینه ها و نظایر این به شدت با كسادی بازار و افت فروش مواجه هستند.

رئیس اتحادیه صنف كفاشان دستدوز تهران از دولت خواست حمایت های بیشتری را از واحدهای صنفی كفاشان در كشور داشته باشد.

دسترسی سریع
زنجیره