زنجیره شنبه الی چهارشنبه از ساعت 09:50 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

زنجيره

مهدی امیدوار: 70 درصد واحدهای صنفی در خراسان شمالی مستاجر هستند

رئیس اتاق اصناف مركز خراسان شمالی از مستاجر بودن 70 درصد واحدهای صنفی در این استان خبر داد.

1401/05/22
|
17:35
|

«مهدی امیدوار» در برنامه زنجیره رادیو اقتصاد ضمن اشاره به وجود 33 هزار واحد صنفی دارای پروانه در خراسان شمالی افزود: از این تعداد 15 هزار واحد صنفی فقط در شهر بجنورد مركز استان فعالیت می كنند.

وی همچنین با بیان اینكه دو هزار واحد صنفی در شهرهای مختلف خراسان شمالی فاقد پروانه هستند، اظهارداشت: بطوركلی با احتساب این تعداد 35 هزار واحد صنفی در سطح استان مشغول فعالیت هستند.

رئیس اتاق اصناف بجنورد گفت: متاسفانه در سال های 1399 و 1400 به دلیل ركود شدید بازار و نبود فروش كالا بیش از 1000 واحد صنفی در استان خراسان شمالی تعطیل شدند.

وی در ادامه افزود: خیلی از كسبه و بازاریان در استان خراسان شمالی موفق به دریافت وام های كم بهره و تسهیلات كرونایی نشدند.

امیدوار اضافه كرد: كسبه و بازاریان سایر استان‌ها از تسهیلات 4 و 12 درصدی بهره مند شدند این درحالیكه كسبه استان حتی نتوانستند تسهیلات 18 درصدی دریافت كنند.

وی با تاكید بر اینكه چرخش نظارت باید در تامین، تولید وتوزیع كالا باشد، اظهارداشت: گلایه اغلب اتحادیه ها اینكه چرا چرخش نظارت از بالا به پائین نیست و همینطور نظارت در طول زنجیره به درستی انجام نمی شود.

رئیس اتاق اصناف بجنورد گفت: متاسفانه واحدهای صنفی به دلیل قرارگیری در خط مقدم همیشه در معرض دید ونظارت هستند و خیلی از تولید كنندگان و عمده فروشان همواره مرتكب تخلف می شوند اما كسی كاری به آن ها ندارد.

وی با بیان اینكه وجود فاكتورهای خرید از رسالت های مهم نظارت در بازار است، افزود: شوربختانه در بیشتر مواقع تولیدی ها و پخش كننده های بزرگ به كسبه فاكتور ارائه نمی دهند.

امیدوار در ادامه از وجود 40 فروشگاه زنجیره ای بزرگ فقط در شهر بجنورد خبرداد و اظهارداشت: فلسفه وجودی فروشگاه های زنجیره و بزرگ به خصوص در استان های ضعیف مثل خراسان شمالی این بود كه بتوانند توزیع كالاهای اساسی را در بین اقشار ضعیف این مناطق به بهترین نحو مدیریت و با قیمت پائین به مردم عرضه كنند كه متاسفانه خیلی از این فروشگاه ها از رسالت خود به دور هستند.

وی یادآورشد: احتكار كالاها، افزایش قیمت و تخفیف های غیر واقعی از جمله تخلفاتی كه فروشگاه های زنجیره ای انجام می دهند اما متاسفانه هیچ گونه نظارت و برخوردی از این واحدها صورت نمی گیرد.

دسترسی سریع
زنجیره