زنجیره شنبه الی چهارشنبه از ساعت 09:50 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

زنجيره

مهدی طغیانی: اجرای آزمایشی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی در كشور بزودی

عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس قول وزیر اقتصاد و دارایی و مدیران سازمان امور مالیاتی طی ماه های آینده اجرای فاز آزمایشی سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی در كشور آغاز خواهد شد.

1401/05/18
|
08:48
|

«مهدی طغیانی» در برنامه زنجیره رادیو اقتصاد افزود: قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان قرار بود از اردیبهشت ماه سال 1400 در كشور اجرایی شود كه متاسفانه تاكنون به مرحله اجرا در نیامده است.

وی همچنین با اشاره به اینكه این قانون مترقی اقتصاد كشور رافع خیلی از مشكلات صنوف است، اظهارداشت: بطوركلی با راه اندازی قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان در كشور برخی از خلاء های قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز رفع خواهد شد.

عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس قانون مزبور تمامی تراكنش های مودیان باید آرشیو شود و به نوعی این تراكنش ها بایستی مبنای تنظیم اظهارنامه مالیاتی آنان باشد.

وی در ادامه با بیان اینكه مالیات صنوف و كسب و كارها در كشور سابقه دیرینه دارد، افزود: قوانین مالیاتی قوانین ریشه داری در اقتصاد ایران هستند.

طغیانی اضافه كرد: نكته ای كه در این میان وجود دارد اینكه در بحث صنوف و قانون نظام صنفی بر اساس قوانین یكسری آئین نامه ها و دستور العمل هایی تدوین می شود.

وی اظهارداشت: این آئین نامه ها و دستور العمل ها از باب تعریف اضلاع مختلف قانون محدودیت های ایجاد می كنند كه این محدودیت ها مشكلاتی برای صنوف ایجاد خواهد كرد.

عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: سال گذشته به دلیل همه گیری بیماری كرونا مالیات صنوف دارای گردش های مالی پائین به نرخ صفر محاسبه شد و امسال نیز همان سیاست اعمال گردید چون پرداخت مالیات به هر نحوی برای آنان دشوار بود.

وی به رادیو یادآورشد: بطوركلی در دستور العمل ها نگاه باید تسهیل گرایانه باشد تا بتوان مالیات متعلقه را از صاحبان كسب و كار اخذ كرد.

دسترسی سریع
زنجیره