زنجیره شنبه الی چهارشنبه از ساعت 09:50 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

زنجيره

سید مجتبی عراقچی: فروشندگان فرش از مالیات معاف شوند/ 90 درصد فرش دستباف ایران روی ریل صادرات

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان فرش دستباف تهران گفت: تولید و صادرات فرش دستبافت ازمالیات معاف اما فروش فرش ازمالیات معاف نیست.

1401/05/15
|
07:44
|

«سید مجتبی عراقچی» در برنامه زنجیره رادیو اقتصاد افزود: اگر فروشندگان فرش از مالیات معاف شوند تعداد فروشندگان فرش در سراسر ایران هر روز نسبت به گذشته بیشتر خواهد شد.

وی اظهارداشت: سرمایه های راكدی كه به سمت خرید طلا، سكه و حتی ملك حركت می كند همه این سرمایه ها به سمت فروش فرش سرازیر و رونق خوبی در بازار ایجاد می شود و در ضمن به صادرات فرش نیز كمك شایان توجهی خواهد كرد.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان فرش دستباف تهران گفت: تولید فرش از مالیات معاف است و صادرات فرش نیز به دلیل تشویق صادركنندگان به صادرات فرش از مالیات بر ارزش افزوده و مالیات فروش معاف هستند.

وی در ادامه با بیان اینكه اتحادیه صنف فروشندگان فرش دستباف تهران 1700 نفر عضو دارد، افزود: اكنون شمار بافندگان فرش دستباف در تهران 30 هزار نفر است.

عراقچی ضمن اشاره به این جمله كه فرش دستباف ایران نماد فرهنگ، ذوق و هنر ایرانی است، اظهارداشت: حفظ و صیانت از هنر - صنعت فرش دستباف بسیار حائز اهمیت است.

وی اضافه كرد: سالانه بیش از 90 درصد فرش دستباف ایران روی ریل صادرات قرار می گیرد و ارز قابل توجهی وارد مملكت می كند.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان فرش دستباف تهران گفت: اگر فروش فرش از مالیات معاف شودضمن رونق بخشی به تولید موجب می شود تعداد فروشندگان و خریداران فرش در جامعه زیاد و به یك معنا چرخ هنر-صنعت فرش دستباف كشور بطور مرتب و با سرعت بچرخد.

وی به رادیو افزود: قسمتی از بازار تهران به اسم عباس آباد معروف است و این بازار روزی قطب فروش فرش ایران بود.

عراقچی اظهارداشت: متاسفانه امروز این بازار به بازار فروش لباس زنانه تولید كشورهای اندونزی، مالزی و تركیه تبدیل شده است.

وی در ادامه با بیان اینكه كمك دولت باعث رونق فرش دستباف می شود، گفت: سالانه دولت به دو كارخانه خودروسازی كمك شایان توجهی می كند تا شاید 200 هزار كارگر این دو مجموعه بیكار نشوند.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان فرش دستباف تهران افزود: اكنون یك كارخانه در ایران با بیش از دو میلیون نفر كارگر بافنده و هنرمند زحمتكش فرش در حال تعطیلی است و متاسفانه دولتمردان قدمی حتی كوچك درراستای كمك و جلوگیری از تعطیلی این كارخانه برنمی دارند.

وی یادآورشد: هنر- صنعت فرش دستباف ایران نیازمند توجه، كمك، حمایت و تشویق همه جانبه است چرا كه در ایجاد اشتغال، رونق تولید، توسعه صادرات غیر نفتی، ارزآوری و خیلی موارد دیگر در كشوربسیار نقش آفرین است.

دسترسی سریع
زنجیره