زنجیره شنبه الی چهارشنبه از ساعت 09:50 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

زنجيره

مجید نامی: ارزش زنجیره نساجی و پوشاك در ایران 200 هزار میلیارد تومان است

نائب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاك ایران گفت: ارزش زنجیره نساجی و پوشاك در كشور 200 هزار میلیارد تومان است.

1401/05/11
|
08:39
|

«مجید نامی» در برنامه زنجیره رادیو اقتصاد افزود: تولید الیاف، نخ، پارچه، پوشاك، منسوجات خانگی، فرش ماشینی و بسیاری موارد دیگر جزو زنجیره نساجی و پوشاك قلمداد می شوند.

وی همچنین اظهارداشت: سالانه 370 هزار تن پوشاك در ایران تولید می شود ولی نیاز كشور 500 هزار تن است.

نائب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاك ایران گفت: در یكی دو سال اخیر درصد پوشاك در سبد كالای مصرفی خانوار كمتر شده چون قدرت خرید مردم كاهش پیدا كرده است.

وی در ادامه با بیان اینكه همچنان میزان زیادی پوشاك بصورت قاچاق وارد كشور می شود، افزود: كالاهای كه مربوط به پوشاك و نساجی هستند همیشه در سال های گذشته جزو رده های اول تا سوم كالاهای قاچاق به داخل مملكت بودند.

نامی ضمن اشاره به انواع پارچه اظهارداشت: تولید پارچه های گردباف در داخل بالای 90 درصد كفاف تولید و مصرف داخلی را می دهد اما كشوردر زمینه پارچه های نساجی با 40 درصد كمبود مواجه است.

وی ادامه داد: مقدار زیادی پارچه نساجی از طریق قاچاق و بخشی هم بصورت رسمی وارد مملكت می شود.

نائب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاك ایران گفت: میزان قاچاق درزمینه پارچه و پوشاك خیلی بیشتر از مواد دیگر در زنجیره تولید و ارزش صنعت نساجی و پوشاك است.

وی افزود: تا زمانی كه نیاز و سود وجود نداشته باشد كالایی به داخل قاچاق نمی شود وقتی نیاز وجود داشته باشد و از سمت دیگر ظرفیت سازی و سرمایه گذاری های مناسب در كشور صورت نمی گیرد این وسط زمینه برای ورود هر كالایی بصورت غیر قانونی به داخل فراهم می شود.

دسترسی سریع
زنجیره