بازارگاه شنبه الی پنج شنبه از ساعت 15:00 به مدت 40 دقیقه

رادیو اقتصاد

بازارگاه

صدرالدین نیاورانی: كاهش چشمگیر تولید مركبات در استان‌های شمالی كشور

نائب رئیس اتحادیه ملی محصولات كشاورزی و رئیس كمیسیون بازرگانی اتاق ایران از كاهش چشمگیر تولید مركبات به دلیل سرمازدگی در استان‌های شمالی كشور طی سال جاری خبر داد.

1401/08/10
|
08:28
|

«صدرالدین نیاورانی» در برنامه بازارگاه رادیو اقتصاد ضمن اشاره به اینكه استان‌های شمالی از قطب‌های تولید مركبات در كشور هستند، افزود: حتی برخی از باغات مركبات در این استان‌ها با كاهش 50 تا 60 درصدی تولید مواجه شدند.

وی همچنین اظهارداشت: امسال به رغم تمامی این موارد میزان تولید مركبات در كشور بالاست چون علاوه بر استان‌های شمالی در مناطق جنوبی كشور هم محصول مركبات تولید می‌شود كه می‌توان هم بازار داخلی و هم بازارهای صادراتی را پوشش دهد.

نائب رئیس اتحادیه ملی محصولات كشاورزی و رئیس كمیسیون بازرگانی اتاق ایران گفت: بازار جدیدی كه از طرف كشور چین با تدابیر وزارت جهاد كشاورزی برای ایران باز شده به نظر می‌رسد امسال صادرات مركبات بر مدار افزایشی باشد.

وی در ادامه افزود: ضرورت ایجاب می‌كند تجار و بازرگانان ورود مناسبی به این بازار داشته باشند و از فرصت‌ها باید به نحو احسن در راستای رونق و توسعه صادرات و همینطور ارزآوری برای اقتصاد كشور استفاده كنند.

نیاورانی اظهارداشت: برخی از مركبات تولیدی در كشور قابلیت مصرف تازه خوری ندارد بلكه باید در صنایع تبدیلی و تكمیلی جذب و به فرآورده‌های مثل آب پرتقال، افشره، میوه‌های خشك، پوره و بسیاری موارد دیگر تبدیل شود.

وی همچنین بر ضرورت توسعه صنایع تبدیلی در استان‌های شمالی كشور تاكید كرد و گفت: این صنایع باعث كاهش میزان بیكاری‌های دائمی ‌و فصلی در مناطق روستایی می‌شودو همینطور زمینه مناسب جهت توسعه بخش كشاورزی را فراهم می‌كند و به افزایش تولیدات، بهره‌وری، ایجاد فرصت‌های شغلی، تامین نیازهای اساسی و همچنین پیوند با دیگر بخش‌های اقتصادی و كاهش نابرابری‌های منطقه‌ای منجر خواهد شد.

نائب رئیس اتحادیه ملی محصولات كشاورزی و رئیس كمیسیون بازرگانی اتاق ایران یادآورشد: گیلان و مازندران در حاشیه دریای خزر قرار دارند و امكان صادرات انواع محصولات كشاورزی بصورت خام و فرآوری شده به بازارهای 200 میلیون نفری روسیه و كشورهای حاشیه خزری برای این استان‌ها به خوبی فراهم است از اینرو باید توجهی ویژه به توسعه صنایع تبدیلی و تكمیلی در مناطق شمالی كشور كرد.

دسترسی سریع
بازارگاه