بازارگاه شنبه الی پنج شنبه از ساعت 15:00 به مدت 40 دقیقه

رادیو اقتصاد

بازارگاه

صدرالدین نیاورانی: پیش بینی برداشت 300 هزار تن كیوی در كشور

نائب رئیس اتحادیه ملی محصولات كشاورزی گفت: پیش بینی می شود امسال 300 هزار تن كیوی از باغات كشور برداشت شود.

1401/07/28
|
10:55
|

«صدرالدین نیاورانی» در برنامه بازارگاه رادیو اقتصاد افزود: امسال هیچ گونه كمبودی در تامین این محصول در بازار كشور نخواهیم داشت.

وی در ادامه با بیان اینكه كیوی دراستان گیلان، مازندران و گلستان تولید می شود، اظهارداشت: امسال تولید كیوی در استان گیلان بر مدار افزایشی اما در مازندران به دلیل شرایط اقلیمی بر مدار كاهشی است.

نائب رئیس اتحادیه ملی محصولات كشاورزی با بیان اینكه مازندران از جمله استان‌های مستعد در پرورش كیوی است، گفت: بخش عمده كیوی كشور در استان مازندران تولید می شود.

وی افزود: امسال متاسفانه باغات كیوی در اطراف عباس آباد و شهسوار استان مازندران هم به دلیل وزش بادگرم در فصل تابستان و هم بارندگی در زمان شكوفه دهی درختان كیوی با كاهش تولید محصول مواجه هستند.

نیاورانی اضافه كرد: برای مثال باغی كه در سال های گذشته 800 تن بار می داد امسال شاید در حد 300 تن هم محصول نداشته باشد.

وی ادامه داد: شوربختانه طی سال گذشته قیمت محصول كیوی در باغات كشور بواسطه یكسری دلال بازی ها بیش از حد بازار جهانی بالا رفت و تنها برای یك كشور خاص یعنی هند هدف گیری شد.

نائب رئیس اتحادیه ملی محصولات كشاورزی گفت: این كشور سال گذشته در ابتدای فصل برداشت و صادرات یكدفعه ورود محصول كیوی ایران را ممنوع اعلام كرد.

وی افزود: دلائل آن ها از نظر سازمان قرنطینه هندوستان موجه بود اما از نظر جمهوری اسلامی این دلائل موجه نیست چون ایران قابلیت صادرات به كشور هند را دارد.

نیاورانی یادآورشد: این دلائل باعث رسوب كیوی در سردخانه های كشور شد چون محصول مزبور با قیمت بالایی از باغداران خریداری شده بود و قابلیت حمل به كشورهای دیگر را نداشت و همینطور كسانی هم كه این محصول را خریداری كرده بودند فقط بازار هند را برای صادرات می شناختند از اینرو ضررهای كلانی را متحمل شدند.

دسترسی سریع
بازارگاه