بازارگاه شنبه الی پنج شنبه از ساعت 15:00 به مدت 40 دقیقه

رادیو اقتصاد

بازارگاه

ارسلان قاسمی: صادرات 128 میلیون دلار پسته در شش ماهه امسال

رئیس كمیسیون كشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران از صادرات 128 میلیون دلار پسته طی شش ماهه نخست سال جاری در كشور خبر داد.

1401/07/25
|
10:41
|

«ارسلان قاسمی» در برنامه بازارگاه رادیو اقتصاد افزود: ارزش صادرات پسته ایران از سال 1396 تا سال 1400 به ترتیب یك میلیارد و 178 میلیون دلار، 467 میلیون دلار، 981 میلیون دلار، یك میلیارد و 371 میلیون دلار و 914 میلیون و 427 هزار و 826 دلار بوده است.

وی همچنین با بیان اینكه پسته در دنیا به عنوان سمبل بخش كشاورزی ایران شناخته می شود، اظهارداشت: پسته یك محصول ارزآور، استراتژیك و راهبردی در توسعه صادرات محصولات كشاورزی كشور است.

رئیس كمیسیون كشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران ضمن پاسخ به سئوالی مبنی بر اینكه چرا كشور در حوزه تولید پسته با نوسان مواجه است، گفت: پسته از جمله محصولات سال آوری در بخش كشاورزی است.

وی افزود: عدم تولید محصول یكنواخت و یكسان در سال های متوالی را «سال آوری» می گویند به عبارتی میزان تولید محصول در یك سال خیلی زیاد و در سال دیگر بسیار كم یا بدون محصول است.

قاسمی اظهارداشت: جدا از بحث سال آوری همچنان سیستم آبیاری باغات پسته در كشور سنتی بوده و در ضمن بهره برداری از تمامی اراضی زیر كشت این محصول با مشكلاتی مواجه است.

وی با اشاره به اینكه اغلب درختان باغات پسته در كشور پیر و مسن بوده و باید جوانسازی شوند، گفت: عملیات جوانسازی درختان كه با حذف شاخه های انتهایی و نابارور همراه است موجب می شود كه درختان مسن دوباره به دوره باروری برگردند.

رئیس كمیسیون كشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران ضمن بیان اینكه عملیات جوانسازی درختان می تواند با تغییر رقم نیز همراه شود، افزود: جوانسازی علاوه بر افزایش عملكرد می تواند به كنترل آفات و بیماری ها، كاهش خسارت ناشی از سرمازدگی و یخ زدگی، تغییر رقم،تهویه و نورگیری بهتر درختان كمك كند.

وی اذعان كرد: قوانین مربوط به حوزه آب دست و پاگیر و همینطور قوانین توسعه صادرات مثل تعهد ارزی در كشور بسیار مشكل زاست.

قاسمی با بیان اینكه كرمان قطب تولید پسته در ایران است، بیان داشت: امسال از حدود 200 هزار هكتار سطح زیر كشت پسته در این استان بیش از 90 درصد دچار سرما زدگی، خشكسالی و سیل شده از اینرو پیش بینی می شود در سال جاری تولید پسته در كشور با كاهش شدید مواجه شود.

وی یادآورشد: با توجه به اینكه پسته یك محصول ارزآور و استراتژیك در بحث توسعه صادرات و به یك معنا شناسنامه محصولات كشاورزی ایران در سطح بازارهای دنیا محسوب می شود متاسفانه پسته كاران در استان كرمان تاكنون در عمل نتوانسته اند بابت خسارت ناشی از سرمازدگی، خشكسالی و سیل باغات پسته خود كمكی از دولت دریافت كنند.

دسترسی سریع
بازارگاه