تابلوی صادرات یكشنبه و سه شنبه از ساعت 16:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

تابلوي صادرات

سیامك یمینی مهر: تنها خاویار پرورشی در ایران اجازه صادرات دارد

یك صادر‌كننده خاویار گفت: حال حاضر فقط خاویار پرورشی در كشور اجازه صادرات دارد چون نسل ماهیان خاویاری دریای خزر رو به انقراض است.

1401/08/11
|
08:09
|

«سیامك یمینی مهر» در برنامه تابلوی صادرات رادیو اقتصاد ضمن اشاره به اینكه زمانی در سال 300 تن محصول خاویار دریایی از كشور صادر می‌شد، افزود: این مربوط به سنواتی می‌شود كه هنوز ماهیان خاویاری دریای خزر در حالت انقراض قرار نگرفته بود.

وی همچنین با بیان اینكه ماهیان خاویاری از ارزشمندترین گونه‌های دریای خزر هستند، اظهارداشت: در حال حاضر فقط خاویار پرورشی در كشور اجازه صادرات دارد.

این صادركننده خاویار گفت: ایران همچنان به عنوان مهمترین صادر‌كننده خاویار ( پرورشی) در دنیا شناخته می‌شود و در ضمن این محصول از طرفداران زیادی در سطح كشورهای جهان برخوردار است.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه شیلات ایران فعالیت‌های بسیار گسترده‌ای جهت جلوی از انقراض نسل ماهیان خاویاری در كشور آغاز كرده است.

یمینی مهر با بیان اینكه در حال حاضر صید ماهیان خاویاری در دریای خزر بطوركامل ممنوع است، اظهارداشت: تاكنون جمهوری اسلامی برای حفظ ذخایر ماهیان خاویاری دریای خزر تلاش‌های زیادی انجام داده است.

وی تاكید كرد: برای جلوگیری از انقراض نسل ماهیان خاویاری دریای خزر به معنای واقعی باید قوانین و مقررات مرتبط با این موضوع از سوی تمامی كشورهای خزری رعایت شود.

این صادركننده خاویار یادآورشد: در كنار ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری باید در راستای احیا و بازسازی ذخایر این گونه‌های ارزشمند گام‌های بلندی برداشت تا بتوان در بحث جلوگیری از انقراض نسل ماهیان خاویاری دریای خزر به نتیجه مقصود و مطلوب رسید.

دسترسی سریع
تابلوی صادرات