تابلوی صادرات یكشنبه و سه شنبه از ساعت 16:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

تابلوي صادرات

میترا خسروی: سطح زیر كشت كدو در لرستان 360 هكتار است

كارشناس مسئول سبزی و صیفی معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد كشاورزی لرستان سطح زیر كشت كدو در این استان را 360 هكتار عنوان كرد.

1401/07/26
|
08:40
|

«میترا خسروی» در برنامه تابلوی صادرات رادیو اقتصاد افزود: میانگین عملكرد این محصول در استان لرستان 38 تا 40 تن در هكتار است.

وی همچنین اظهارداشت: مجموع تولید سطح زیر كشت كدو در استان 14 هزار و 400 تن است كه یك تولید قابل قبولی محسوب می شود.

كارشناس مسئول سبزی و صیفی معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد كشاورزی لرستان گفت: كدو جزو محصولات جالیزی است و در فضای باز كشت می شود.

وی در ادامه با بیان اینكه كدو در زمره محصولات زراعی است نه باغی افزود: این محصول در شهرستان های دلفان، بروجرد و ازنا مورد كشت و كار قرار می گیرد.

خسروی ضمن اشاره به اینكه كدو مختص مناطق معتدل و سرد لرستان اظهارداشت: تاكنون برنامه كشت قراردادی محصول كدو به سازمان جهاد كشاورزی استان ابلاغ نشده است.

وی اضافه كرد: تلاش بر اینكه محصولات جالیزی و همینطور سبزی و صیفی از حالت كشت بذری به سمت كشت نشایی سوق پیدا كند چون كشت نشایی باعث افزایش میزان عملكرد محصول در واحد سطح می شود.

كارشناس مسئول سبزی و صیفی معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد كشاورزی لرستان بیان داشت: از همه مهمتر كشت نشایی با توجه به پدیده خشكسالی كه در سطح كشور و استان حادث شده ضمن صرفه جویی در مصرف آب موجب افزایش بهره وری آب نیز می شود.

وی به رادیو اقتصاد یادآورشد: كشت نشایی جدا از بهره وری آب صرفه جویی سایر نهاده های كشاورزی مثل كود، سم، بذر و حتی هزینه های كارگری را به دنبال دارد.

دسترسی سریع
تابلوی صادرات