تابلوی صادرات یكشنبه و سه شنبه از ساعت 16:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

تابلوي صادرات

كامران وكیل: قیمت سوخت باید در كشور واقعی شود

نائب رئیس اتحادیه تولیدكنندگان و صادركنندگان محصولات معدنی ایران بر ضرورت واقعی سازی قیمت سوخت در كشور تاكید كرد.

1401/07/18
|
10:44
|

«كامران وكیل» در برنامه تابلوی صادرات رادیو اقتصاد افزود: انرژی در ایران بسیار ارزان است از اینرو ضرورت ایجاب می كند در این زمینه چاره اندیشی اساسی صورت گیرد.

وی اظهارداشت: ارزان ترین قیمت سوخت در جهان مربوط به ایران است كه این مسئله باعث شده ساخت و ساز در كشور به شیوه سنتی همچنان توجیه داشته باشد.

وی اظهارداشت: اكنون در كشورهای پیشرفته دیگر صرفه اقتصادی ندارد كه از گچ پودری یا گچ خام در ساخت و سازها استفاده كنند چرا كه پانل های گچی، دیواره های گچی، مقاطع گچی و مواردی از این دست جای گچ خام را گرفته چون به صرفه تر است.

نائب رئیس اتحادیه تولیدكنندگان و صادركنندگان محصولات معدنی ایران گفت: متاسفانه به دلیل ارزان بودن قیمت سوخت خیلی از بازارهای مصرف داخلی همچنان علاقه مند به شكل مصرف سنتی هستند.

وی در ادامه افزود: نقیصه سوخت ارزان باعث شده نه تنها صنایع گچ بلكه خیلی از صنایع در كشور با همان روش های سنتی و تكنولوژی های قدیمی به امر تولید بپردازند از اینرو ضرورت دارد این روند اصلاح شود.

وكیل اضافه كرد: در ساختار زمین شناسی ایران و كشورهای همسایه گچ به وفور یافت می شود اما به دلیل گران بودن سوخت در خیلی از كشورها تولید گچ برای آنان صرفه اقتصادی ندارد در نتیجه گچ مورد نیاز خود را از ایران تامین می كنند چون ارزان تر تمام می شود.

وی با بیان اینكه صنایع گچ در ایران به سبب ارزان بودن سوخت بصورت سنتی گچ تولید و صادر می كند، اظهارداشت: اگر قیمت سوخت واقعی باشد دیگر ساختمان سازی، خودروسازی، گرمایش ساختمان ها و بسیاری موارد دیگر به شكل فعلی در كشور توجبه اقتصادی نخواهد داشت.

نائب رئیس اتحادیه تولیدكنندگان و صادركنندگان محصولات معدنی ایران گفت: در حال حاضر ایران به اندازه كشور چین سوخت و و همینطور به اندازه تمام اروپا بنزین مصرف می كند.

وی با اشاره به اینكه در هیچ كجای دنیا به اندازه ایران هدر رفت سرمایه وجود ندارد، افزود: اگر قیمت سوخت واقعی شود بدون شك صنایع گچ در كشور به سمت رشد و توسعه حركت خواهد كرد.

وكیل اظهارداشت: صنعت گچ ضمن ارزآوری و اشتغال زایی در بحث رونق و توسعه مناطق محروم و كم برخوردار كشور بسیار نقش آفرین است.

وی ادامه داد: گچ به نسبت وزن خود محصول كم ارزشی است هرچه این نسبت یعنی ارزش یك ماده مصرفی اعم از ساختمانی و غیر ساختمانی نسبت به قیمت خود پائین تر باشد شعاع اقتصادی محصول كاهش پیدا می كند بنابراین صرفه اقتصادی ندارد كه این محصول از جنوب به شمال یا برعكس حمل شود در نتیجه گچ یك محصول محلی است.

نائب رئیس اتحادیه تولیدكنندگان و صادركنندگان محصولات معدنی ایران ضمن اشاره به اینكه معادن و صنایع گچ در تمامی استان های كشور وجود دارد، افزود: سمنان، مازندران و خراسان در بین استان های كشور دارای صنایع بزرگ گچ هستند از اینرو این صنایع ضمن پوشش شعاع بیشتر، قابلیت صادرات هم دارند.

وی یادآورشد: كارخانجات تولید گچ باید در نزدیك معادن باشند در غیر این صورت به دلیل پارامتر پائین بودن ارزش محصول تولید این واحدها از صرفه اقتصادی برخوردار نخواهد بود.

دسترسی سریع
تابلوی صادرات