عباس قبادی: توزیع گسترده میوه از 21 اسفند

دبیرستاد تنظیم بازار گفت: میوه از انبار‌های شمال و شمال غرب کشور به 20 استان توزیع شده که از دهه آخر اسفند توزیع می‌شود.

1399/12/11
|
13:44

به گزارش رادیو اقتصاد دبیر ستاد تنظیم گفت: قیمت سیب هم‌اکنون در میدان اصلی حدود 7 تا 9 هزار تومان است و در میادین میوه و تره بار هم با قیمت 10 و 11 هزار تومان عرضه می‌شود.

قبادی با تاکید بر اینکه نه تنها مشکلی در تامین میوه نیست، بلکه انباشت میوه هم وجود دارد، گفت: الان فقط 500 هزار تن پرتقال در شمال کشور داریم.

وی افزود: همچنین بیش از 500 هزار تن سیب در انبار‌ها داریم که مازاد نیاز کشور هم هست و به دنبال صادرات آن هستیم.

دبیر ستاد تنظیم بازار اختلاف میان فصل تولید با فصل مصرف و عرضه برخی میوه‌ها را علت نوسانات قیمت خواند و گفت: هزینه‌های سردخانه و حمل و نقل هم کمی باعث نوسان در قیمت است,، اما اگر قیمت‌ها متعادل نشود ممکن است موضوع ممنوعیت صادرات میوه در دستور کار قرار بگیرد.

قبادی گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، سیب با قیمت کمتر از 10 هزار تومان هم برای باغداران صرفه اقتصادی ندارد و باید به‌گونه‌ای اقدام کنیم که از کشور صادرکننده به واردکننده میوه تبدیل نشویم.

قبادی افزود: نمودار صادراتی سال 98 نسبت به 97, حدود 70 درصد رشد، و سال 99 نسبت به 98, حدود 30 درصد رشد صادراتی داشته که باعث افتخار است و نباید بگونه‌ای عمل شود که این افتخار به مخاطره بیفتد.

دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: گزارش‌ها نشان می‌دهد طی هفته گذشته، بجز 4 قلم کالا، قیمت سایر کالا‌های اساسی ثبات نسبی داشته و وضعیت کلی تامین و توزیع کالا در کشور مطلوب است و مشکلی خاصی نیست.

وی با اعلام اینکه در بازار گوشت قرمز و تخم مرغ مشکل خاصی نیست و قیمت با ثبات و کاهشی است، گفت: افزایش تولید مرغ در دستور کار قرار گرفته و این ماه 10 میلیون قطعه بیشتر از ماه قبل جوجه‌ریزی شد تا التهاب از بازار گرفته شود.

قبادی افزود: واردات گوشت قرمز در سال 99 به نسبت سال گذشته به یک چهارم رسیده و ما می‌توانیم با افزایش واردات، قیمت‌ها را بیشتر کاهش دهیم,، اما این سیاست درست نیست و ما به دنبال تامین نیاز کشور با اتکا به توان داخلی هستیم.

دبیر ستاد تنظیم بازار روند ورودی کالا به کشور را مطلوب خواند و گفت: هفته گذشته 440 هزار تن کالا به بنادر کشور وارد شده که نشان می‌دهد مشکلی در تامین کالا‌های مورد نیاز نیست.

قبادی همچنین از تامین مواد اولیه تولید روغن خبر داد و افزود: الان جدا از روغن‌های داخل کشور، فقط در انبار‌های گمرک‌های کشور نیاز 4 ماه کشور وجود دارد.

وی گفت: امسال تعطیلی 15 روزه مرسوم در کارخانه‌های تولیدی روغن، با هدف جبران کسری تولید به سه روز کاهش یافت و سهمیه ورق برای تامین حلب روغن نیز تعیین شد.

دسترسی سریع