صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

در این مقاله قصد داریم راهنمای احداث گلخانه با متراژ 3000 متر را ارائه دهیم

تعریف گلخانه:
گلخانه بخش محدودی از فضاست که در آن کلیه عوامل محیطی قابل‌کنترل بوده و برای کشت‌های متراکم و تولید محصول خارج فصل و یا خارج از محیط طبیعی گیاه احداث می‌گردد.

انواع گلخانه‌ها :

گلخانه‌ها ازنظر نوع تولید و نوع تیپ سازه دارای انواع مختلفی به شرح ذیل می‌باشند.
تقسیم‌بندی بر اساس نوع تولید:

1-2- گلخانه‌های تولیدی سبزی و صیفی شامل محصولاتی نظیر خیار, گوجه‌فرنگی, توت‌فرنگی, فلفل, بادمجان, طالبی, سبزی‌ها برگی(ریحان- شاهی و........) هست.

2-2- گلخانه‌های تولید گل و گیاهان زینتی برای تولید انواع گله‌ای شاخه بریده(رُز- ژربرا – گلایول – داودی) و گل‌های آپارتمانی هست.

3-2- سالن‌های گلخانه‌ای تولید قارچ دکمه‌ای و قارچ صدفی

ازنظر نوع سازه گلخانه‌ها به دودسته چوبی یا سنتی و مدرن یا فلزی تقسیم می‌شوند.

4-2- گلخانه‌های چوبی
اسکلت اصلی این گلخانه‌ها از چوب با پوشش پلاستیک هست. ارتفاع در ایـن سازه‌ها 2 تا 3 متر و سیستم گرمایی و تهویه مناسبی ندارد و به دلیل ارتفاع پایین مناسب کشت محصولاتی نظیر خیار و گوجه‌فرنگی نیست. مزیت این گلخانه‌ها قیمت ارزان احداث هر واحد آن هست ولی به دلیل نامناسب بودن محیط داخلی برای رشد گیاه معمولاً میزان تولید در واحد سطح در مقایسه با گلخانه‌های مدرن بسیار کمتر است. به دلایل ذکرشده این نوع گلخانه‌ها توسعه‌نیافته است و گلخانه‌های چوبی که قبلاً احداث‌شده به‌تدریج به گلخانه‌های مدرن تبدیل می‌شوند.

5-2- گلخانه‌های فلزی یا مدرن
اسکلت این گلخانه‌ها از فلز است که معمولاً با پلاستیک‌های ضد اشعه ماوراءبنفش (uv) پوشش و دارای سیستم گرمایشی و تهویه مناسب هست. ارتفاع این نوع گلخانه‌ها بیش از 5/4 متر است و به دلیل شرایط مناسب رشد گیاه در این‌گونه سازه, عملکرد در واحد سطح نسبت به گلخانه‌های چوبی افزایش دارد.

6-2- سالن‌های گلخانه‌ای تولید قارچ‌های خوراکی:
کارگاه‌های تولید قارچ‌های خوراکی با بلوک, آجر, سیمان, به‌صورت یک ساختمان معمـولی ســاخته می‌شود و در آن امکانات گرمایشی, سرما ساز و رطوبت ساز تعبیه می‌شود.
بعضی از کارگاه‌های تولید قارچ به‌صورت گلخانه‌ای احداث می‌گردد ولی با توجه به اینکه رشد قارچ به نور ناچیزی نیاز دارد. پوشش‌های گلخانه‌ها از نوع پلاستیک‌های رنگی که نور ناچیزی باید از آن عبور کند انتخاب می‌شود.
قارچ‌های خوراکی که در ایران پرورش داده می‌شوند عبارت‌اند از قارچ دکمه‌ای و قارچ صدفی, تولید قارچ دکمه‌ای علاوه بر سالن‌های پرورش نیاز به کارگاه تولید کمپوست دارد که تولید کمپوست آلودگی محیط را به همراه دارد. لذا باید این کارگاه‌ها در خارج از مناطق مسکونی و با مجوز سازمان حفاظت محیط‌زیست احداث شود.
بستر پرورش قارچ صدفی کاه و کلش غلات است و چون نیازی به کمپوست ندارد موجب آلودگی محیط نمی‌شود و در مناطق مسکونی هم می‌توان به پرورش آن اقدام نمود و نیازی به مجوز سازمان حفاظت محیط‌زیست ندارد.

حداقل سطح اقتصادی یک گلخانه 2500مترمربع هست که نیاز به 3000مترمربع زمین مناسب جهت احداث گلخانه دارد.

برای دریافت فایل مربوط به "راهنمای احداث گلخانه" روی لینک زیر کلیک کنید.

مرتبط با این برنامه

  • سیاست بهینه زیست محیطی، نااطمینانی و کیفیت نهادی: مطالعه موردی ایران

  • سیاست حمایتی جایگزین ارز ترجیحی

  • بررسی مولفه‌های موثر بر رقابت‌پذیری بنگاه‌ها در ایران

  • مطالعه اثرات نااطمینانی نرخ ارز مؤثر واقعی بر ارزش افزوده بخشهای اقتصادی در استان آذربایجان شرقی

  • دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه اقتصادی

  • اثر اینترنت بر بهره‌وری نیروی کار اقتصاد ایران

  • بررسی وضعیت فقر در خانوارهای شهری ایران طی پنج برنامه توسعه اقتصادی ایران: 1394-1368

  • تأثیر نااطمینانی شغلی بر تمایل به فرزندآوری در استان های ایران

  • مسئله بنزین، رویکردها و مخاطرات

  • نقش توزیع تسهیلات اعطایی بانک‌ها در رشد اقتصادی ایران