صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

معاون پیشین نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد بر لزوم تسریع در واگذاری تجهیز و تخصیص منابع به بازار سرمایه در کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری آریا،محمودرضا خواجه نصیری با اشاره به اینکه در حال حاضر بازار سرمایه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند، افزود: بانک محوری از چالش های موجود این بازار است.

وی همچنین نرخ سود سپرده های بانکی را در شرایط فعلی بالا دانست و اظهار داشت: این شاخص با نرخ تورم فعلی اقتصاد و نرخ بازده صنایع داخلی همخوانی ندارد و مانع سرمایه گذاری توجیه پذیر و ضرر به حال اقتصاد کشور است.

کارشناس حوزه بورس گفت: بروز چنین چالش های در اقتصاد نتیجه اتکای طولانی مدت به سیستم بانکی برای تجهیز و تخصیص منابع و عدم کارایی بانک ها بوده است.

وی در ادامه واگذاری تجهیز و تخصیص منابع به بازار سرمایه را از راهکارهای مهم برای خروج از این مشکلات برشمرد و افزود : جریان نقدینگی جامعه باید به سمت بازار سرمایه حرکت تا فضای سرمایه گذاری و تولید در جامعه بهبود پیدا کند.

خواجه نصیری با اشاره به اینکه بازار سرمایه امروز با مشکلات جدی دست به گریبان است، اظهار داشت : انتظار می رود دولت در ادامه روند بهبود اقتصادی کشور بصورت مستقیم و غیر مستقیم به بازار سرمایه کمک کند.

«مهدی حاجیوند» کارشناس بورس نیز در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد گفت:دولت یازدهم کار خود را در شرایط اقتصاد تورمی آغاز کرد و کنترل تورم از جمله شعارهای این دولت بود. کنترل این شاخص از جهاتی می توانست برای بازار سرمایه مثبت باشد.

این کارشناس بازار بورس اظهارداشت: در گذشته هیجان و جو روانی مثبت ناشی از انتخابات تنها عامل صعود شاخص بورس و چند برابر شدن قیمت ها نبود بلکه تورم دلار، جذابیت قیمت سهام همه و همه در این قضیه دخیل بودند.

وی با بیان اینکه جو روانی ناشی از انتخابات موجب ورود نقدینگی به بازار سرمایه شد، گفت: این بازار تا دی ماه سال 92 به لحاظ «سهام» و «شاخص بورس» از رشد خوبی برخوردار بود البته ناگفته نماند این رشد و صعود موقتی بود چرا که رفته رفته مشکلات اساسی در بازار سرمایه رخ داد.

حاجیوند در ادامه بلاتکلیفی صنایع را از این مشکلات دانست و افزود: درصد زیادی از شرکت ها و صنایع مختلف دربازار سرمایه حضور دارند وقتی قانونی تصویب می شود که به نفع صنایع و شرکت ها باشد می تواند موجبات رشد و صعود شاخص بورس و قیمت های سهام را فراهم کند و در عوض اگر به لحاظ قانونی شرکت ها و بنگاه های اقتصادی در یک شرایط بلاتکلیفی قرار گیرند این موضوع به یک معما برای سهامداران تبدیل خواهد شود.

وی اضافه کرد : افزایش نرخ خوراک پتروشیمی، بلاتکلیفی نرخ بهره مالکیت سنگ آهنی ها، وجود ابهامات در پیشرفت مذاکرات هسته ای همه و همه دست به دست هم داد تا بازار سرمایه در سال های 93 و 94 حال خوشی نداشته باشد.

این کارشناس بورس در مصاحبه با رادیو اقتصاد «کاهش قیمت جهانی نفت را بزرگترین ریسک و تهدید بازار سرمایه در سال های 93 و 94 » بیان کرد و یادآورشد: افت شدید قیمت طلای سیاه خرمن بازار سرمایه را در این دو سال به آتش کشید.

مرتبط با این خبر

  • قیمت میوه شب یلدا اعلام شد

  • انرژی بری بالا مشکل بزرگ صنعت سیمان

  • تولید درب های اتوماتیک و قطعات وابسته

  • چگونگی شناسایی نقاط قوت و ضعف شخصیتی

  • مشتری مداری و روش های نهادینه کردن آن

  • قیمت میوه شب یلدا اعلام شد

  • انرژی بری بالا مشکل بزرگ صنعت سیمان

  • نقدینگی جامعه به سمت تولید هدایت شود

  • واگذاری حذف یارانه پردرآمدها به استانداری ها

  • تاکید بر رفع مشکل حق بیمه قرارداد پیمانکاری