صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

تولیدکننده خودکار در برنامه «کالای ایرانی» رادیو اقتصاد گفت: در حال حاضر جوهر مورد نیاز واحدهای خودکارسازی داخلی وارد می‌شود، چون فناوری تولید این ماده هنوز در ایران وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سید وحید شجاعی‌نیا افزود: خودکار شاید از نگاه مردم کالای ساده‌ای به نظر برسد، ولی از حیث تکنولوژی ساخت، پیچیدگی‌های خاصی دارد.

وی در ادامه، نوک خودکار را از جمله حساس‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های ساخت این محصول دانست و گفت: ماشین‌آلات تولید نوک خودکار از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردارند، چون در مقیاس‌های میلی‌متری و ظریف کار می‌کنند.

مدیرعامل شرکت صنعتی قلم خودکار صفا با اشاره به این جمله که جوهر خودکار نیز از فناوری و تکنولوژی خاصی برخوردار است، گفت: جوهر خودکار به دو دسته اصلی نسل قدیم و نسل جدید تقسیم می‌شود.

وی با بیان این‌که نسل قدیم جوهر خودکار بر پایه روغنی و نسل جدید بر پایه آب استوار است، افزود: جوهرهای پایه روغنی سفت‌تر، با غلظت بیشتر و ویسکوزیته بالاتر و جوهر خودکارهای نسل جدید رقیق‌تر، با ویسکوزیته پایین‌تر و در نتیجه روان‌تر می‌نویسند.

شجاعی‌نیا در مصاحبه با رادیو اقتصاد با عنوان این نکته که طول نوشتار جوهرهای نسل قدیم بیشتر از جوهرهای نسل جدید بوده است، گفت: در حال حاضر جوهر مورد نیاز واحدهای خودکارسازی کشور از طریق واردات تأمین می‌شود، چون فناوری تولید این ماده هنوز در ایران وجود ندارد.

کارخانه‌های مدادسازی با 25 درصد ظرفیت کار می‌کنند

تولیدکننده نوشت افزار در برنامه کالای ایرانی رادیو اقتصاد گفت: کیفیت تولید مداد ایرانی یکی از بهترین کیفیت‌های مداد در دنیاست.

عباس عباس‌خان تویسرکانی با بیان این‌که کیفیت تولید مداد ایرانی در دنیا مثال‌زدنی است، بر ضرورت حمایت جدی از تولیدکنندگان این بخش در کشور تاکید کرد.

وی همچنین با بیان این‌که تولید داخلی حمایت همه‌جانبه دولتمردان را می‌طلبد، گفت: تولیدگران این مرز و بوم امروز با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی به بحث نفت و تولید داخلی نیز اشاره کرد و گفت: هر وقت نفت در ایران روی ریل گرانی قرار گرفته، چرخ تمام کارخانه‌های تولیدی کشور از حرکت باز ایستاده است.

تویسرکانی در ادامه واردات بی‌رویه را آفت جدی تولید کشور بویژه صنعت نوشت‌افزار دانست و افزود: تولید داخلی امروز بدون توجه جدی دولت راه به جایی نخواهد برد.

وی گفت: تولید، عامل اصلی ایجاد استحکام در اقتصاد و همین طور شاخص و معیار اصلی پیشرفت در یک کشور است.

این تولیدکننده حوزه نوشت افزار یادآورشد: تولید داخلی همواره به عنوان شاخص پیشرفت، ملاکی برای اندازه‌گیری سرعت، شتاب و میزان پیشرفت در مملکت به شمار می‌رود.

سید نقی غضنفری، نایب‌رئیس اتحادیه نوشت‌افزار نیز در برنامه کالای ایرانی رادیو اقتصاد از وجود هفت کارخانه مدادسازی در ایران خبرداد و گفت: این کارخانه‌ها با 25 درصد ظرفیت می‌توانند سالانه دومیلیون تا دو میلیون و 400 هزار مداد تولید کنند.

وی افزود: هم‌اکنون کارخانه‌های مدادسازی کشور با 25 درصد ظرفیت در حال کار هستند.

نایب‌رئیس اتحادیه نوشت‌افزار افزود: کارخانه‌های مدادسازی امروز با سختی فراوان به تولید اشتغال دارند و از هر گونه حمایتی اعم از بانکی، فروش و ... محروم هستند.

وی با بیان این‌که تمام واحدهای مدادسازی کشور با مشکل کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش دست به گریبان هستند، گفت: سیستم بانکی امروز باید به گرمی دست تولیدکنندگان را بفشارد و از این بخش حمایت منطقی داشته باشد.

مرتبط با این خبر

  • پلاستیک و راه‌ های کاهش مصرف آن در زندگی

  • بررسی انبارمانی مرکبات

  • کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه

  • رنجش سهامداران با اختلال در سامانه معاملاتی

  • کاهش قیمت کالاها در هفته های آینده

  • نمایشگاه و جشنواره ملی فولاد برگزار می‌شود

  • چشم انداز دردناک اقتصاد ایران در بودجه 98

  • پسیل مرکبات ناقل عامل بیماری گرینینگ

  • ثبت نام یک میلیون و 100 نفر برای کارت سوخت

  • سامانه کارا برای اشتغال فراگیر باز، روستایی بسته!