صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سخنگوی شورای نگهبان: آراء سفید و ناخوانا باطل محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛عباسعلی کدخدایی در گفتگو با شبکه یک سیما، درباره تفاوت آراء سفید و باطله در انتخابات افزود: بررسی آراء سفید و باطله مربوط به شمارش کل آراء است و باید از مجموع آراء مأخوذه نتیجه را مشخص کنیم.

وی گفت: آراء سفید و برخی آراء ناخوانا طبق ماده 25 قانون انتخابات آراء باطله محسوب می‌شود، اما برای بررسی درصد مشارکت این آراء هم به حساب می‌آید.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: ماده 26 قانون انتخابات درباره آراء غیرباطله می‌گوید خرید و فروش رای جزو آراء باطله محسوب می‌شود که چنین آرایی در بررسی‌ها درصد مشارکت محاسبه نمی‌شوند.

کدخدایی درباره ناظران انتخابات در شعبه‌های اخذ رأی داخل کشور گفت: برای اطمینان بیشتر مردم در کنار صندوق‌های اخذ رأی در داخل کشورمان بین 3 تا 5 نفر از ناظران شورای نگهبان حضور دارند ضمن اینکه بازرسان سیار هم از شعب اخذ رأی سرکشی می‌کنند و مردم می‌توانند در صورت بروز تخلف اطلاع دهند.

وی همچنین درباره نظارت‌ها در 103 شعبه اخذ رأی خارج از کشور گفت: شورای نگهبان آنجا هم ناظر دارد و ما هیات نظارت خارج از کشور را از بین افراد مورد اعتماد وزارت خارجه تعیین کرده ایم که آن‌ها نیز از بین هم وطنانمان در خارج از کشور افراد معتمدی را برای نظارت در شعب اخذ رأی تعیین کرده اند.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: همانطور که نظارت‌ها در شعبات داخل کشور با جدیت انجام می‌شود شعبه‌های اخذ خارج از کشور هم ناظر دارند که پس از ارسال صورت جلسه‌ها نتیجه اخذ رأی در این شعب اعلام می‌شود.

رای مردم صیانت و پاسداری می شود

سخنگوی شورای نگهبان در برنامه «شکوه حضور» رادیو اقتصاد به ملت ایران اطمینان داد همیشه از آرای آنان به درستی صیانت و پاسداری می‌شود.

«عباسعلی کدخدایی» ضمن اشاره به این جمله که رای مردم به فرمود: ه مقام معظم رهبری حق الناس است، افزود: ناظران و بازرسان این شورا بر سر صندوق‌های رای حضور جدی داشته و با قدرت هرچه تمامتر از آراء مردم پاسداری و صیانت می‌کنند.

وی همچنین اظهارداشت: مردم خوب ایران همانند ادوار گذشته به دعوت مقام معظم رهبری و برای تحقق حق تعیین سرنوشت خود امروز بصورت گسترده در پای صندوق‌های رای حاضر شدند.

عضو و سخنگوی شورای نگهبان مشارکت مردم در انتخابات را با شور و احساس وصف ناشدنی توصیف کرد و گفت: خوشبختانه از آغاز اولیه رای گیری تاکنون مشکل خاصی در کشور گزارش نشده و انتخابات با صحت و سلامت کامل در حال برگزاری است.

وی افزود: ملت قهرمان و شهید پرور ایران با تاسی از رهبر معظم انقلاب اسلامی از همان ساعات اولیه آغاز رای گیری در پای صندوق رای حاضر و در این جشن ملی حضور بهم رساندند.
کدخدایی در ادامه از تمامی آحاد مردم خواست در ساعات اولیه رای خود را به صندوق بیندازند و رای دادن را به ساعات پایانی موکول نکنند.

مرتبط با این خبر

  • پلاستیک و راه‌ های کاهش مصرف آن در زندگی

  • بررسی انبارمانی مرکبات

  • کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه

  • رنجش سهامداران با اختلال در سامانه معاملاتی

  • کاهش قیمت کالاها در هفته های آینده

  • نمایشگاه و جشنواره ملی فولاد برگزار می‌شود

  • چشم انداز دردناک اقتصاد ایران در بودجه 98

  • پسیل مرکبات ناقل عامل بیماری گرینینگ

  • ثبت نام یک میلیون و 100 نفر برای کارت سوخت

  • سامانه کارا برای اشتغال فراگیر باز، روستایی بسته!